PALAČINKE su drevna poslastica koju premalo cijenimo
Iako je teško odrediti kada su i kako nastale palačinke, pouzdano se zna da su slične slastice imali stari Rimljani i Grci. Inače, palačinke se smatraju drevnom hranom, a sama riječ palačinka pojavljuje se 1430. godine u spisima
Ove slastice su najčešće tanke, no oblik i struktura variraju od zemlje do zemlje diljem svijeta, a mogu se služiti s raznim dodacima i za razne obroke. Mogu se motati i slagati na razne načine tako da mogu biti usputni zalogaj, ali i luksuzni desert.
Sastojci:
- - 2 cijela jaja
- - 200 g glatkoga brašna
- - 200 ml mlakog mlijeka
- - 200 ml gazirane mineralne vode
- - 1 žlica ulja
- - 1 žlica otopljenog maslaca
- - prstohvat soli
- - 2 žlice šećera
- - vanilin šećer
- - korica limuna, uz pokoju kap soka
Priprema:
Potrebno je umutiti jaja sa šećerom i vanilin šećerom, dodati polovicu mlijeka i brašna te sve lijepo sjediniti. Zatim dodati drugu polovicu mlijeka, mineralnu vodu, ulje, maslac, sol i lagano dodavajući brašno umutiti u jednoličnu smjesu bez grudica. Dodati koricu limuna i pokoju kap limunovog soka.
Ostaviti da odstoji 20-ak minuta da se može istopiti i zadnja grudica brašna.
Tavu za palačinke podmazati s par kapi ulja i dobro je zagrijati. To treba ponavljati svaki put prije nego što sipate smjesu u tavicu.
Istresti jednu šeflju ili grabilicu smjese i ravnomjerno je razliti po tavi. Peći kratko - minutu, dvije pa je preokrenuti na drugu stranu i ispeći da porumeni.
Pečene palačinke slagati na tanjur, jednu na drugu te nakon što ste ispekli zadnju poklopiti prevrnutim tanjurom.
Palačinke možete same jesti, a možete ih posuti mljevenim orasima, lješnjacima ili bademima te šećerom. Naravno, tu su nezaobilazni razni pekmezi, marmelade i džemovi od različitih vrsta voća, kao i preljevi od čokolade ili voća.
Ako hoćete slanu verziju, u smjesu nemojte dodavati šećer, vanilin šećer ni limun, a kao nadjevi mogu poslužiti špek, kobasice, šunka, sir, sirni namazi.
In Portal
Objavljeno: 21.09.2023