Savez gluho-slijepih osoba Dodir: Veliki interes za tečaj hrvatskog znakovnog jezika

Voditelj tečaja Slavko Muštra kaže da gluho-slijepih osoba u Splitsko-dalmatinskoj županiji ukupno ima 400, dok ih u samom Splitu ima oko dvadesetak. Na tečaj se godišnje upiše i do 200 polaznika, no tek njih 50 zaista zadovolji formu

Sanja Tarczay (lijevo), predsjednica 'Dodira'

Hrvatski savez gluho-slijepih osoba Dodir objavio je prijave za tečaj hrvatskog znakovnog jezika, koji će se za Split i južni dio Hrvatske održavati u Info zoni, a da za to vlada priličan interes govori i podatak da se prošle godine prijavilo više od 200 polaznika.

Tečaj hrvatskog znakovnog jezika se u splitskoj Info zoni održava još od 2008. godine, a cijena mu je 200 kuna po semestru. Polaznici kroz predavački i praktični dio uče komunicirati na znakovnom jeziku i na taj način doprinose svojoj većoj zapošljivosti. Tečaj prati akademsku godinu, ukupno traje dvije godine, odnosno četiri semestra, i održava se jednom tjedno u trajanju dva školska sata.

Voditelj tečaja Slavko Muštra rekao je Hini da gluho-slijepih osoba u Splitsko-dalmatinskoj županiji ukupno ima 400, dok ih u samom Splitu ima oko dvadesetak. Naglasio je kako im se, s obzirom da tečaj u Info zoni pokriva cijeli jug Hrvatske, godišnje upiše i do 200 polaznika, no da tek njih 50 zaista zadovolji formu i završi tečaj.

"Imamo dva tečaja - uvodni i početnički. Polaznici su češće žene, i to većinom studentice sa Učiteljskog ili Predškolskog fakulteta, koje znanjem hrvatskog znakovnog jezika bez ikakvog problema gluho-slijepe učenike integriraju u školski sustav", kazao  je Muštra dodajući kako među polaznicima ima i dosta volontera koji svoje znanje koriste na terenu.

Tečaj u Splitu, osim domicilnih studenata, polaze i oni iz susjedne Bosne i Hercegovine, Dalmatinske Zagore, a mnoštvo ih je i iz Kaštela, Sinja, Zadra, Metkovića, Tomislavgrada i Dubrovačko-neretvanske županije. Zanimljivo je da su polaznice četvrtog semestra ove godine snimile video u kojem su na znakovnom jeziku otpjevale Hajdukovu navijačku pjesmu.

Hrvatski znakovni jezik je sustav vizualnih znakova koji uz pomoć oblika šake, orjentacije, položaja i smjera kretanja ruke tvore riječ. Taj se jezik osim rukama izvodi i držanjem tijela, glave, te izrazom lica. Oni koji završe tečaj mogu pomagati u zajednicama gluhih, u školama za gluhe, na sastancima, skupovima i tečajevima u procesu obrazovanja.

Znakovni jezik je najrašireniji u gluho-slijepih osoba koje su dobro usvojile hrvatski jezik, a kombinira se čitanjem s usana i korištenjem pojedinih znakova koji slijede riječ na hrvatskom jeziku.

Hina

Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL

 

Povezane vijesti