Opasna zabava: Moždani udar kod četverogodišnjaka nakon vožnje na 'toboganu smrti'

Iznenadno ubrzavanje, usporavanje i rotacijske sile kojima su bili izloženi glava i vrat vjerojatno su izazvali puknuće karotidne arterije kod dječaka


Vožnja na toboganu smrti čini se da je izazvala kod četverogodišnjaka moždani udar, prema radu objavljenom u časopisu Pediatric Neurology.

Iznenadno ubrzavanje, usporavanje i rotacijske sile kojima su bili izloženi glava i vrat vjerojatno su izazvali puknuće karotidne arterije kod dječaka. To puknuće, zvano disekcija karotide, vodilo je u formiranje ugruška koji je izazvao moždani udar, objavili su neurolozi sa sveučilišta Loyola u radu u časopisu Pediatric Neurology.

Moždani udari već su dosada zabilježeni na toboganima smrti kod odraslih osoba a tek je nekoliko puta izvješteno o moždanima udarima kod mlađih, uključujući 13-ogodišnju djevojčicu i 11-ogodišnjeg dječaka.

Četverogodišnjak je najmlađe dijete s takvim udarom, zabilježeno u medicinskoj literaturi.

Prije moždanog udara dijete je bilo zdravo. Tijekom godišnjeg odmora s roditeljima dva puta je išao na vožnje na toboganu smrti, prva je bila dugačka 200 metara i visoka devet metara s najvećom brzinom od 40 kilometara na sat a druga je imala 16-metarski pad s brzinom od 64 kilometara na sat.

Dan nakon vožnji dijete je počelo povraćati i došlo je do opuštanja lijeve strane lica na letu kući. Do dolaska kući nije mogao hodati i čitava lijeva strana tijela oslabila je.

Bolnička obrada pokazala je disekciju karotide i moždani udar. Nakon šest mjeseci stanje se poboljšalo i bilježila se tek blaga mišićna slabost i ukočenost lijeve strane.

Djeca u dobi do 10 godina posebno su ranjiva prema iznenadnim pokretima vrata zbog slabosti vratne muskulature i relativno velike glave.

"Ta hipermobilnost u kombinaciji s drugim kinetičkim i linearnim silama mogu teoretski objasniti zašto neka djeca, iako rijetko, pretrpe disekcije karotide", kaže autor rada neurolog Jose Biller.

Hina

 

Povezane vijesti