Radioklub slijepih Louis Braille: Priručnik za slijepe radioamatere
Radioklub slijepih Louis Braille, na inicijativu Save Golića, a uz veliku pomoć i sugestije Željka Ulipa, godine 1995. je prvi u svijetu pokrenuo i organizirao specifično natjecanje u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe
Radioklub slijepih Louis Braille iz Zagreba, na čelu s predsjednikom Savom Golićem, predstavio je krajem listopada Priručnik za slijepe radioamatere početnike na tribini u Društvenom klubu Udruge slijepih na istoj adresi.
“U Priručniku se nalaze svi potrebni materijali za polaganje ispita. Videći ljudi i oni radioamateri koji žele polagati ispit, vrlo lako dolaze do literature. Međutim, nama slijepima je to, naravno, otežano, jer na Brailleovom pismu ima vrlo malo literature. Postoji samo ono što smo mi izdali još 1988. godine, ali koji zbog promjene zakona, pravila i propisa nakon osamostaljenja naše države više ne vrijedi. Pa se više od 60 posto od toga moralo promijeniti, zbog čega sam na tečajevima uvijek morao sve dopunjavati, kompjutorski pišući potreban materijal ili snimajući na kazete. Sada je to sve sabrano. Osim što je Priručnik izdan na Brailleovom pismu, postoji i u zvučnom izdanju koji omogućava slijepoj osobi da navigava po knjizi naprijed – nazad u trajanju od 13 sati i 40 minuta, kao i velikog fonta u uvećanom tisku za slabovidne gdje ima 195 stranica”, rekao je Savo Golić, predsjednik Radiokluba slijepih Louis Braille, koji je nakon više od deset mjeseci ustrajnog rada, unatoč svim dijagnozama, uz pomoć svoje supruge Višnje, uspio dovršiti Priručnik.
Objasnio je kako se upotrebljava Priručnik u navedenim izdanjima: "Tečajac, kada počne učiti, instruktor i mentor mu govori što treba raditi. Kod kuće može si uz Brajicu pomoći i sa zvučnim izdanjem na CD-u. Sve što čovjek želi čuti i znati, može na ovaj način preko CD-a.“
"Tribina je bila prilika za prezentiranje tri izdanja Priručnika za polaganje radioamaterskih ispita za slijepe i slabovidne osobe: Brailleov tisak, zvučni priručnik i tzv. uvećani tisak za slabovidne buduće radioamatere, velikog fonta tako da ga svi mogu čitati. Prvi sadrži sve ono što je bitno za polaganje ispita, a zvučni još puno tekstova, intervjua, razmišljanja i komentara, kako bi se mogli čuti dojmovi starijih kolega što radioamaterski hobi znači slijepim i slabovidnim osobama. Kako već dugo radim sa slijepim radioamaterima, moram posebno istaknuti da smo na međunarodnoj razini izuzetno dobro prepoznati kroz amatersku radiogoniometriju za slijepe radioamatere, koji trče i traže skrivene odašiljače, što je priznato kao posebna inovacija, još od 1996. na konferenciji u Tel Avivu. Kada se ta djelatnost još proširi na ovu operatorsku, gdje radioamateri polažu ispit da bi mogli koristiti radijske postaje, onda se mora reći da su to jedinstveni primjerci u radioamaterskom svijetu. Jer malo koji, ili nijedan, radioklub ili nacionalni savez posjeduje takav materijal gdje budući radioamateri mogu tako suvereno i jednostavno sve naučiti za bavljenje hobijem“, rekao je Željko Ulip, 9A2EY, dugogodišnji radioamater u Radioklubu slijepih 'Louis Braille', koji surađuje sa slijepim radioamaterima.
Amaterska radiogoniometrija je disciplina u kojoj slijepi natjecatelj pomoću malog prijamnika u ruci i slušalicama na ušima potpuno samostalno, bez pomoći pratioca, traži odašiljače u prirodi na prikladnom terenu bez prepreka. Cilj je za što kraće vrijeme pronaći sve odašiljače. Slijepi natjecatelj tu pokazuje svoju brzinu, korištenje sluha i orijentacije u kretanju u prirodi, a to mu koristi u svakodnevnom kretanju s bijelim štapom po gradu. Za natjecanja su napisana posebna pravila, koja su prihvaćena od strane Hrvatskoga radioamaterskog saveza i Europske radioamaterske unije, rečeno je u Radioklubu.
Radioklub slijepih Louis Braille, na inicijativu Save Golića, a uz veliku pomoć i sugestije Željka Ulipa, godine 1995. je prvi u svijetu pokrenuo i organizirao specifično natjecanje u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe.
"Od 1996. ova disciplina je kao posebna kategorija uvrštena u državna natjecanja videćih radioamatera Hrvatskoga radioamaterskog saveza. Hrvatska je jedina zemlja na svijetu koja na državnom ARG natjecanju 'videćih' ima posebnu kategoriju slijepih. Ova natjecateljska disciplina je vrlo brzo prihvaćena među slijepima naše zemlje i susjednih država“, istaknuto je iz Radiokluba slijepih Louis Braille.
Radioklub slijepih Louis Braille osnovan je 5. ožujka 1986., s ciljem širenja radioamaterizma među slijepima Zagreba i šire, budući da isti predstavlja 'prozor u svijet' zbog omogućavanja da se iz Kluba ili stana na radiovalovima druže s velikim brojem prijatelja širom zemlje i svijeta. Slijepi radioamateri Zagreba su od 14. svibnja 1981. djelovali kao radioamaterska sekcija Radiokluba Zagreb u Udruženju slijepih Zagreb. Zbog svoje specifičnosti i jedinstvenosti te lakšeg djelovanja u okviru Udruženja slijepih Zagreb, donijeta je bitna odluka o osnivanju prvog radiokluba slijepih u Hrvatskoj. Do danas je kroz njegovo članstvo prošlo više od 200 radiooperatora i više od 150 natjecatelja u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe.
Klub svake godine organizira tečajeve za nove operatore, koje je do sada položilo više od 200 slijepih osoba različitih statusa i uzrasta, a među njima i 60-ak učenika Centra za odgoj slijepih 'Vinko Bek' te 20-ak djece koji vide iz osnovnih škola s kojima se surađivalo. Tečajeve su vodili isključivo slijepi instruktori Kluba, i to Savo Golić i Stjepan Lovrec. Kako bi slijepi na tečaju mogli opipom steći predodžbu, napravljeni su posebni modeli sklopova opreme i uređaja.
Tečaj za natjecatelje u amaterskoj radiogoniometriji za slijepe je završilo više od stotinu mladih i odraslih članova Kluba, koji redovito sudjeluju u raznim natjecanjima.
Klub danas broji članove svih uzrasta i statusa, od učenika, mladih, zaposlenika pa sve do umirovljenika. Član je Zagrebačke zajednice tehničke kulture i udružen je u Hrvatski radioamaterski savez.
Financiranje, odnosno izdavanje Priručnika omogućili su Hrvatski radioamaterski savez i Radioklub slijepih Louis Braille.
U tijeku svečane promocije mogli su se čuti uz govor Save Golića i stručni komentari radioamatera, koji su iznijeli svoje višegodišnje iskustvo.
"Vjerujem da će ovaj Priručnik u novoj tehnici i na novi način zaista pomoći budućim radioamaterima za učenje za ispit, bez obzira jesu li mladi ili stari. Neki puta imamo jednog tečajca, neki puta dva ili 14, ovisno kako se tko interesira. Ali ovaj puta materijali su tu!“, zaključio je Golić.
Klaudija Klanjčić
Objavljeno: 11.11.2016