PROGRAM ZAŽELI Ministar Piletić u Splitu uručio ugovore za zapošljavanje žena, vrijedne gotovo 30 milijuna kuna

Liste čekanja za prijem u domove za stare i iznemogle u nekim slučajevima premašuju i deset puta više nego što ima kreveta, a ovakvim angažmanom žena kroz program 'Zaželi' omogućava se da osobe u potrebi ostanu u svojim domovima i tako se rasterećuju domovi za stare i iznemogle, rekao je Piletić

Marin Piletić

 

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić uručio je u srijedu u Splitu 29 ugovora, vrijednih više od 28 milijuna kuna, u sklopu programa 'Zaželi', na temelju kojih će se zaposliti 360 žena koje će pružati usluge i pomoć za 3600 korisnika.

Zbog velikog broja pristiglih projektnih prijedloga, koja daleko premašuju osigurani iznos, Ministarstvo je uz suglasnost Vlade RH osiguralo povećanje raspoloživih sredstva za dodatnih 245 milijuna kuna, sa ciljem osiguranja kontinuiteta Poziva. Time ukupna vrijednost ovog Poziva iznosi 445 milijuna kuna. Do sada je u okviru dviju faza Poziva Zaželi sklopljeno 746 ugovora ukupne vrijednosti od gotovo 1,8 milijardi kuna, što ga čini jednim od najvećih Poziva financiranih sredstvima Europskog socijalnog fonda u razdoblju 2014. - 2020. Uz važan segment zapošljavanja, aktivnostima Poziva Zaželi potiče se i socijalno uključivanje te povećanje razine kvalitete života za brojne starije i nemoćne osobe uz osiguranje osnovnih materijalnih potrepština

- Vlada je u sklopu jesenskog paketa, vrijednog 21 milijardu kuna, osigurala i dodatnih 245 milijuna kuna kako bi svima koji su se prijavili za treću fazu projekta 'Zaželi' omogućila financiranje - rekao je.

- Liste čekanja za prijem u domove za stare i iznemogle u nekim slučajevima premašuju i deset puta više nego što ima kreveta, a ovakvim angažmanom žena kroz program 'Zaželi' omogućava se da osobe u potrebi ostanu u svojim domovima i tako se rasterećuju domovi za stare i iznemogle - rekao je Piletić.

Odgovarajući na novinarska pitanja u vezi s najavama izmjena Zakona o radu, po kojima će nedjelja biti neradni dan, rekao je kako ne misli da će to 'dovesti do povećanja otkaza'.

- Želimo omogućiti dio radnih nedjelja, isto tako izvan turističke sezone omogućiti da se rad nedjeljom definira, da se plati više jer po sadašnjem Zakonu o radu imamo definirano da bi se taj rad trebao platiti više, ali nije definirano koliko - istaknuo je Piletić. Dodao je kako bi svima onima koji zbog svjetonazorskih razloga ne žele raditi nedjeljom to pravo trebalo omogućiti, ali ne pod uvjetom da bi to moglo prouzročiti raskid ugovora o radu.

- Ovo je iznimno osjetljivo socijalno i političko pitanje, nipošto ne bih rekao da je to ekonomsko pitanje - istaknuo je Piletić i dodao kako je Ustavom definirano da svi koji rade imaju pravo na odmor.

U vezi s pregovorima sa sindikatima javnih i državnih službenika, odgovorio je da nitko nije odbio ponudu Vlade za koju smatra da je korektna za djelatnike u tim službama. Istaknuo je da je u devet mjeseci tim djelatnicama povećana osnovica plaće za 10,32 posto.

Na novinski upit plaši li se najavljenog objavljivanja revizije poslovanja njegova ministarstva, Piletić je odgovorio niječno.

- Ne bojim se ničega jer, ako je bilo što krivo, bit će to u nalazu i javno dostupno. Nije prvi put, s obzirom na dužnosti koje sam prije obnašao, da revizija dade svoje mišljenje da neke stvari korigiramo - rekao je.

U sklopu radnog posjeta Županiji, ministar Piletić je također u Imotskom održao sastanak s gradonačelnikom Ivanom Budalićem i suradnicima na temu početka izgradnje nove zgrade Centra za socijalnu skrb, ukupne vrijednosti projekta 9,8 milijuna kuna. Ujedno je tamo i dodijelio ugovore korisnicima Mjere aktivne politike zapošljavanja na području Imotske krajine.

 

Hina/Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

 

Povezane vijesti