ŠIBENIK Odobreno preko dva milijuna kuna za projekt deinstitucionalizacije socijalnih usluga

Cilj projekta je nastavak pružanja podrške procesu deinstitucionalizacije na području grada Šibenika kroz provedbu i unapređenje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s ciljanom skupinom te podizanjem svijesti javnosti o pravima ranjivih skupina

Centar za socijalnu skrb Šibenik, ilustracija.

 

Sredstva u visini od 2.352.000,00 kuna prihvatljivih troškova odobrena su za provedbu projekta  'Proces deinstitucionalizacije na području nadležnosti Centra za socijalnu skrb Šibenik'.

Projekt je u potpunosti sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Partner na projektu je Grad Šibenik, a trajanje projekta je 24 mjeseca.

Projektne aktivnosti provodit će se na području grada Šibenika, Vodica i Skradina te općina Rogoznica, Primošten, Bilice, Tribunj, Pirovac, Tisno i Murter.

Cilj projekta je nastavak pružanja podrške procesu deinstitucionalizacije na području grada Šibenika kroz provedbu i unapređenje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s ciljanom skupinom te podizanjem svijesti javnosti o pravima ranjivih skupina. Ciljane skupine projekta su: sudionici s invaliditetom, osobe mlađe od 25 godina (djeca i mlađe punoljetne osobe bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kao i s problemima u ponašanju, djeca s teškoćama u razvoju, djeca bez pratnje) te druge osobe u nepovoljnom položaju sa područja nadležnosti CZSS Šibenik.

U sklopu provedbe projekta zaposlit će se četiri stručnjaka u Centru za socijalnu skrb Šibenik na period od 24 mjeseca, koji će djelovati kao mobilni timovi i neposredno na terenu pružati socijalne usluge ranjivim korisničkim skupinama.

Projektom će se provoditi razne aktivnosti vezane uz prevenciju institucionalnog smještaja i smanjenje broja korisnika usluge smještaja. Uspostavit će se dva mobilna tima koja će obilaziti štićenike u udaljenim mjestima pod nadležnosti CZSS Šibenik, adaptirati će se i opremiti prostor Obiteljskog centra i sjedište CZSS.

U sklopu provedbe projekta osposobiti će se i dodatno educirati zaposlenici Centra koji rade s pripadnicima ciljanih skupina, a jačanje kapaciteta stručnjaka u Centru rezultirati će kvalitetnijim pružanjem izvaninstitucijskih socijalnih usluga i uspješnoj provedbi procesa deinstitucionalizacije.

Bitna aktivnost u sklopu provedbe projekta je i podizanje svijesti javnosti o važnosti procesa deinstitucionalizacije i prava ranjivih skupina. Organizacijom predavanja, okruglih stolova, konferencija i info pultova, kao i distribucijom promotivnih materijala, postići će se povećanje svijesti javnosti i lokalne zajednice o važnosti procesa deinstitucionalizacije te prava ranjivih skupina društva s naglaskom na život u zajednici.

 

Izvor: Grad Šibenik

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti