Crni korijen: Namirnica koja dijabetičarima bitno poboljšava život

Crni korijen superioran je izvor mangana koji je važan za enzime koji kontroliraju šećer u krvi, metabolizam energije i funkciju štitnjače

 

Postoje određene vrste povrća koje su toliko ljekovite da nije jasno zašto nisu popularnije. Jedna od njih je i crni korijen, lat. Scorzonera hispanica, poznat i kao crni turovac ili španjolski zmijak. 

Velika je šteta što nije češće na tanjurima jer je superioran izvor raznih nutrijenata. Ima sličan okus poput mnogo popularnijih i skupljih šparoga i lako ga je uzgojiti.

Španjolski zmijak uzgaja se zbog jestivog korijena, a zbog lijepog cvijeta često se može naći u vrtovima kao ukrasna biljka. Prvotno su ga koristili Grci i Rimljani u medicinske svrhe. 

U Srednjem vijeku rabio se kao prirodni anestetik i lijek za ugrize zmija po čemu je dobio i ime, te za smirivanje želuca i liječenje prehlada. Danas su Belgija, Nizozemska i Njemačka najznačajniji svjetski proizvođači ovog zaboravljenog povrća.

Crni korijen siromašan je kalorijama - na 100 grama sadrži svega 73 kcal, a pun je nutrijenata, zbog čega je odličan izbor ako želite smršavjeti.Gotovo je nevjerojatna koncentracija brojnih nutrijenata u ovome povrću poput željeza, kalija, tiamina (B1), fosfora i inulina. 

Porcija od 100 grama zadovoljava 20 posto dnevne potrebe za željezom i manganom, 10 posto dnevne potrebe za kalijem, te 9 posto dnevne potrebe za tiaminom. 

Dobar je izvor i C vitamina, folne kiseline, fosfora, bakra i magnezija.

Crni korijen jedan je od najbolji izvora inulina što ga čini pogodnim za dijabetičare. Riječ je o tipu prebiotičkog vlakna koje nosi brojne zdravstvene učinke od kojih se većina povezuje s utjecajem na rast korisnih bakterija u ljudskom organizmu. 

Istraživanje na 49 žena s dijabetesom tip 2 je otkrilo da u grupi koja je uzimala 10 grama inulina dnevno tijekom 2 mjeseca, drastično se smanjila razina šećera u krvi i rizik od komplikacija uzrokovanih dijabetesom. 

Smanjila se i štetna aktivnost oksidativnog stresa i povećala se otpornost na djelovanje slobodnih radikala.

Crni korijen bogat je izvor važnih minerala za zdravlje kose - željeza i bakra. Opskrbljujući vlasište kisikom, željezo održava zdravlje i gustoću kose. Istraživanja pokazuju da su niske razine željeza čest uzrok gubitka kose kod žena u premenopauzi.

Bakar je poznati borac protiv gubitka kose i stimulator njenog rasta. Smatra se da jača kosu, pojačava njenu boju i sprječava sijede. 

Uz željezo i bakar crni korijen sadrži i vitamin C potreban za sintezu kolagena. 

Kolagen pomaže u održavanju zdravlja kose jačanjem folikula kose, te poboljšavanju apsorpcije željeza iz hrane.

Kombinacija ovih nutrijenata blagodatna je i u prevenciji starenja kože.

Crni korijen dobar je izvor tiamina koji igra važnu ulogu za ljudsko zdravlje. Bez tiamina živčani i mišićni sustav ne mogu pravilno funkcionirati.

Tiamin je uključen u metabolizam ugljikohidrata te proizvodnju hidroklorične kiseline u želucu. 

Hidroklorična kiselina pretvara pepsinogen u pepsin - enzim koji rastvara proteine u manje jedinice koje se tada mogu aprobirati iz crijeva u krvotok. 

Osim što pomaže u probavi proteina, hidroklorična kiselina sprečava rast bakterija u želucu.

Tijekom godina njene razine padaju, pa je zbog toga starijim ljudima preporučljivo češće konzumirati namirnice poput crnog korijena.

Često zanemareni makronutrijent kalij nužan je za pravilnu funkciju mišića, regulaciju otkucaja srca i krvnog tlaka. 

Namirnice bogate kalijem, poput crnog korijena i banana, pomažu u održavanju kostiju zdravima i smanjivanju rizika od osteoporoze.

Crni korijen također je i superioran izvor mangana koji je važan za enzime koji kontroliraju šećer u krvi, metabolizam energije i funkciju štitnjače. 

Manjak mangana može biti povezan sa slabom plodnošću, problemima u rastu, porođajnim manama i općom slabošću.

Izvor: alternativa-za-vas