Znanstvena studija: Što sve trebamo znati o kroničnoj opstruktivnoj plućnoj bolesti

U Hrvatskoj nema preciznih statistika o oboljelima budući da se KOPB još uvijek registrira zajedno s astmom, no zato Hrvatska prednjači po broju oboljelih od raka pluća

 

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) je povezana sa za trećinu većim rizikom za iznenadnu srčanu smrt, objavili su belgijski znanstvenici sa sveučilišta u Ghentu.

U većini slučajeva KOPB je posljedica pušenja. Osim aktivnog pušenja što je u 90 posto slučajeva uzrok ove bolesti, uzrok može još biti i pasivno pušenje, izloženost nadražljivcima i onečišćivačima, nasljedni faktor, dječje respiratorne infekcije i slično. Brzina razvoja bolesti ovisi o osjetljivosti osobe, o nasljednim osobinama, socioekonomskom statusu. Osim u pušača, KOBP je učestaliji i kod osoba izloženih organskim i anorganskim prašinama, dimovima varenja i aerosolima.

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) je među glavnim uzrocima pobola i smrtnosti u svijetu, a broj oboljelih i umrlih je u porastu, te predstavlja značajan javno-zdravstveni problem. European Heart Journal dodaje kako se u roku od 5 godina nakon dijagnoze ovaj rizik još udvostručuje.

Iznenadna srčana smrt je nagla, neočekivana smrt uslijed trenutnog gubitka srčane funkcije. Po definiciji, smrt nastupa unutar jednog sata od početka simptoma, ali se najčešće to događa već nakon nekoliko minuta. Iznenadna srčana smrt može nastupiti kod osobe koja ima poznatu srčanu bolest ili kao prvi događaj bez prethodno poznate srčane bolesti.

Kronična opstruktivna plućna bolest treći je najčešći uzrok smrti odraslih u svijetu. Riječ je o progresivnoj i neizlječivoj bolesti koja uključuje kombinaciju emfizema i bronhitisa, a često je povezana s pušenjem. KOPB je u početku isključivo plućna bolest, no s vremenom uzrokuje komplikacije i u mnogim drugim organskim sustavima.

Prema novim nalazima, rizik za iznenadnu srčanu smrt je dodatno povećan kod pacijenata s težim KOPB-om.

KOPB četvrti vodeći uzrok smrti u svijetu, sa 210 milijuna oboljelih. Broj oboljelih kreće se oko tri milijuna, što je više od raka dojke i šećerne bolesti zajedno.

U Hrvatskoj još nema preciznih statistika o oboljelima budući da se KOPB još uvijek registrira zajedno s astmom, no zato Hrvatska prednjači po broju oboljelih od raka pluća.

Velika je važnost ranog otkrivanja i početka liječenja bolesti u ranoj fazi budući da su troškovi liječenja vrlo visoki. Tako liječenje bolesnika s blagim oblikom KOPB-a stoji oko 1.500 eura godišnje što je oko tri puta skuplje od liječenja bolesnika s blagom astmom, dok liječenje oboljelih s teškim stupnjem bolesti košta oko 3.000 eura godišnje.

Piše: Marko Damjanović