Mr. sc. Irena Švenda: Opasnosti Atkinsonove dijete

PITANJE: Sonja K. (29) Visoka sam 1.83, imam 85 kg. Željela bih svoju težinu spustiti barem do 75 kg. S obzirom da nisam karakter veoma mi je teško održavati neku dijetu koja se bazira na raznovrsnoj zdravoj prehrani.

... Probala sam Atkinsovu ili ketogenu dijetu koja mi izuzetno odgovara,  jer kada uđem u stanje ketoze više ne osjećam glad. Interesira me da li je takva prehrana štetna za zdravlje, čitala sam podijeljena mišljenja. Znam da uz ovu dijetu treba uzimati više vode kako ne bi stradali bubrezi. Da li dugoročno smanjenje uzimanja ugljikohidrata može dovesti do kakvih poremećaja u mojem tijelu?

ODGOVOR: Poštovana Sonja, dobro je da pitate o bilo kakvom režimu prehrane, posebno o polularističkom dijetama.
Visokoproteinska dijeta, kao što je Atkinsonova dijeta, ako se duže provodi, može biti izuzetno štetna za zdravlje – narušava status bubrega, opterećuje rad jetre, te postoji mogućnost nastanka gihta.Irena Švenda, magistrica nutricionizma
Također, svaka dijeta koja ne mijenja vaše prehrambene navike je štetna, jer po završetku dijetalnog režima čovjek ne nauči kako se hraniti u vlastitom svakodnevnom životu, zbog čega je jo-jo učinak gotovo neizbježan. Nažalost, dobitak masnog tkiva nakon dijete često je veći nego prije dijete, a često se i zamjenjuje dio mišiće masne novonastalim masnim tkivom.
Savjetujem Vam da izradite vlastiti plan prehrane za redukciju tjelesne mase sa stručnom osobom. Proces mršavljenja nije jednostavan, dugotrajan je i traži puno znanja, vještine i strpljenja.

Mr. sc. Irena Švenda, nutricionističko savjetovalište Mountain - Fit

Foto: Luka Klun/PIXSELL