Nepodnošljivo: Bol u vratu i leđima

PITANJE: Mario Š. (36) Nisam baš neki sportski tip, najviše vremena provodim sjedeći, to zahtjeva i moje radno mjesto, a često osjećam bol u vratu, ponekad i donjem dijelu leđa. Iako ih ne volim, povremeno popijem tabletu ili pokušam bol smanjiti gelom za masažu. Ipak, možete li mi reći je li bol normalna s obzirom na moj način života ili bih se trebao zabrinuti i javiti liječniku?

ODGOVOR: Najmanje jednom u životu, oko 60 posto odraslih ima bol u vratu, a oko 80 posto bol u leđima. Bol u leđima je drugi najčešći razlog zbog kojeg se pacijenti javljaju liječniku. Iako su u anatomskom smislu odvojeni, vrat i leđa su funkcionalno povezani, pa bolovi iz vrata često prelaze u leđa i obrnuto. Vrat je mali i veoma pokretljiv dio tijela, koji nosi nesrazmjerno veliku težinu i stoga je sklon povredama i bolovima. Kod leđa bolovi se mogu pojaviti u gornjem (grudnom) ili donjem (slabinskom) dijelu. Grudni dio je slabo pokretljiv i učvršćen je rebrima, stoga je manje sklon povredama. Slabinski, znatno pokretljiviji dio leđa, nosi i najveću težinu tijela, pa je mnogo podložniji povredama i češće uzrokuje bolove.

Okoštavanje kralježnice

Bol u vratu najčešće nastaje uslijed istegnuća ili kroničnog naprezanja mišića vrata ili gornjeg dijela leđa. Uzroci mogu biti okoštavanje kralježnice, zadebljanje i nestabilnost međupršljenskih zglobova, propadanje i izlijetanje diskusa iz ležišta (cervikalna diskus hernija). Okoštavanje kralježnice starenjem napreduje, ali proces ovisi i od urođene sklonosti i opterećenja tokom života. Bol najčešće nastaje prilikom naglog trzaja, rada u neodgovarajućim uvjetima, posebno zbog dugotrajnog sjedenja i neadekvatnog jastuka pri spavanju. Ovakva bol najčešće se liječi konzervativno, što podrazumijeva lijekove u obliku tableta ili injekcija, nošenje okovratnika kako bi se izbjegli nagli i bolni pokreti, te provođenjem fizikalne terapije. Operacija se predlaže u slučajevima upornih bolova ili prisustva neuroloških simptoma, kao što su mišićna slabost u ruci ili nogama.

U  gornjem (grudnom) dijelu leđa najčešći su mišićni bolovi koji nastaju kao posljedica težeg fizičkog rada, pretjeranih sportskih aktivnosti (teretana) kao i kroničnog zamora mišića, uključujući i kronični stres. Fizička aktivnost, prilagođena spolu i uzrastu, kao i zdrav način života tj. pravilan ritam rada i odmora, doprinose prevenciji bolova. Liječenje podrazumijeva lijekove i fizikalnu terapiju, u rijetkim slučajevima kada je bol uzrokovana diskus hernijom ili tumorima zahtjeva operaciju.

Savjeti o prevenciji

Bol u donjem (slabinskom) dijelu leđa može biti akutna (traje do mjesec dana) i kronična ( traje duže). Ova bol nastaje usljed propadanja diskusa i okoštavanja međupršljenskih zglobova, ali i povreda, infekcija, tumora ili grčenja mišića.
Najrizičnija skupina po pitanju nastanka navedenih bolova su muškarci starosti između 40 i 60 godina starosti. Oni se posebno trebaju pridržavati savjeta o prevenciji, izbjegavati rad u sagnutom položaju, dugo sjedenje (obavezne pauze i razgibavanje), teret uvijek podizati iz čučnja tj. sa ispravljenim leđima. S obzirom da postoje brojni načini konzervativnog liječenja boli u donjem dijelu leđa preporučam vam savjetovanje sa liječnikom jer kao što navodite kod vas je bol prisutna duže razdoblje.

In-Portal