ZABRINJAVAJUĆE Broj slučajeva ospica u porastu, a pandemija covida-19 produbit će problem
Bilo je najmanje 869.770 potvrđenih prijava ospica u 2019. godini, najviše prijavljenih slučajeva od 1996. godine. Ta je brojka 556 posto veća od 132.490 slučajeva prijavljenih 2016.
Ospice su se vratile posljednjih godina. Novo izvješće Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) otkrilo je da se broj slučajeva ospica u posljednjih nekoliko godina naglo povećao širom svijeta, i to za 556 posto na globalnoj razini od 2016. do 2019. godine.
Međutim, ono najgore tek bi moglo doći. S obzirom da je svijet još uvijek pod okovima velike pandemije, zaostaju programi cijepljenja i nadzora, što izaziva strah da se bolest nastavlja širiti.
Prema izvješću, bilo je najmanje 869.770 potvrđenih prijava ospica u 2019. godini, najviše prijavljenih slučajeva od 1996. godine. Ta je brojka 556 posto veća od 132.490 slučajeva prijavljenih 2016. Od 2016. broj prijavljenih slučajeva ospica povećao se za 1.606 posto u Africi, 19.739 posto u Americi, 194 posto na istočnom Mediteranu, 2.282 posto u Europi, 6 posto u jugoistočnoj Aziji i 36 posto u regiji zapadnog Tihog oceana.
Jasno je i jasno što pokreće ovaj zabrinjavajući trend - manjak cijepljenja.
Postoje razni razlozi zašto su određena područja doživjela pad broja cijepljenja. U Europi i Sjevernoj Americi glavni pokretački čimbenik je sve veće nepovjerenje u cijepljenje i zabrinutost zbog sigurnosti cjepiva, a unatoč brojnim studijama koje pokazuju da su nuspojave izuzetno rijetke. Vrijedno je ovdje naglasiti da je predložena veza između MMR/MMRV cjepiva i autizma nekoliko puta opovrgnuta i diskreditirana.
Drugdje je trend potaknut sukobima koji remete zdravstvene usluge ili općenitim nedostatkom pristupa zdravstvenoj zaštiti. Prema novom izvješću, ovaj će se drugi faktor produbiti tek nakon covida-19.
- Pandemija koronavirusne bolesti 2019. proizvela je u 2020. povećane programske izazove, što je dovelo do toga da je manje djece cijepljeno, uz lošiji nadzor - zaključuje se u izvješću.
- Napredak u uklanjanju ospica tijekom i nakon pandemije zahtijevat će strategije za integriranje politika cijepljenja za sustizanje u ključne usluge imunizacije, osiguranje sigurnog pružanja usluga, angažman kako bi se vratilo povjerenje u zdravstveni sustav i brzi odgovor na izbijanje epidemija.
To je problem kojeg je WHO izuzetno svjestan, piše IFLScience. Zajedno s UNICEF-om nedavno su izdali ‘hitni poziv na akciju’ kako bi se spriječile velike epidemije ospica i dječje paralize koje su potaknute prekidima u zdravstvenim uslugama uzrokovanim covidom-19.
- Covid-19 imao je razoran učinak na zdravstvene usluge, a posebno na usluge imunizacije, širom svijeta - rekao je doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a.
- No za razliku od covida, imamo alate i znanje za zaustavljanje bolesti poput dječje paralize i ospica. Potrebni su nam resursi i odlučnost kako bismo iskoristili ove alate i znanja. Ako to učinimo, dječji će životi biti spašeni.
- Ne možemo dopustiti da borba protiv jedne smrtonosne bolesti uzrokuje da izgubimo tlo u borbi protiv drugih bolesti - dodala je Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a.
Autor: Damir Fatušić
Objavljeno: 25.11.2020