Udruga HUPRT sudjelovala u prilagodbi digitalne verzije novog jedinstvenog Hrvatskog pravopisa

To je velik i značajan projekt Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a udruga HUPRT sudjelovala je u prilagodbi digitalnog izdanja koje se bez poteškoća sada može koristiti i pomoću čitača zaslona što znači da je dostupan i osobama oštećenog vida

Napokon imamo jedinstveni Hrvatski pravopis kojeg je objavio Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Novi Hrvatski pravopis, uz prikaz slova latiničnog pisma, navodi i prikazuje znakove za njihovu inačicu na brajevom pismu kojim se služe slijepe osobe i na znakovnom jeziku koji koriste gluhe osobe. To je velik i značajan projekt Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a udruga HUPRT sudjelovala je u prilagodbi digitalnog izdanja koje se bez poteškoća sada može koristiti i pomoću čitača zaslona što znači da je dostupan i osobama oštećenog vida.

Citat iz Hrvatskog pravopisa:
"U Republici Hrvatskoj u službenoj je uporabi hrvatski jezik i latinično pismo. Hrvatski se jezik može zapisivati i drugim pismima. U povijesti se zapisivao glagoljicom (http://pravopis.hr/uploads/slova-2.pdf) i hrvatskom ćirilicom (http://pravopis.hr/uploads/slova-3.pdf). Za potrebe slijepih i slabovidnih osoba može se zapisivati i Brailleevim pismom (http://pravopis.hr/uploads/slova-1.pdf), a za potrebe osoba oštećena sluha upotrebljava se posebna znakovna abeceda  (http://pravopis.hr/images/slova-3-4.jpg). Hrvatska latinica ima 27 jednoslova i 3 dvoslova (dž,lj,nj). Slova mogu biti velika i mala, tiskana i pisana."

Prikaz brajevog i znakovnog pisma u Hrvatski pravopis uvršten je na inicijativu Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom "ZAMISLI".  Predsjednice udruge Zamisli, Svjetlana Marijon uputila je prijedlog u obliku pitanja: "Zanima nas, postoji li mogućnost da se u novi Pravopis uključi popis slova na brajici i znakovna abeceda, kao što postoji prikaz slova za abecedu i latinično pismo?".http://pravopis.hr/slova/ Dobili smo potpuni odgovor sadržan u samom izdanju Hrvatskog pravopisa pa ga želimo naglasiti kako bismo ukazali da se izgradnja puta jednakih mogućnosti treba događati u svim segmentima društvenog života i rada. Samo uključenošću svih i ukazivanjem na potrebne preinake možemo izgraditi zajednicu jednakih mogućnosti.“

Digitalnu verziju novog Hrvatskog pravopisa možete posjetiti koristeći poveznicu http://pravopis.hr/

In-Portal