Olakšice pri kupnji automobila za osobe s invaliditetom

PITANJE Darija Kundih: Molim Vas da mi odgovorite na par pitanja. Invalid sam 90%, zaposlena i student na Pravnom fakultetu u Osijeku. 1. Kakvi su uvjeti za kupovinu automobila za invalidne osobe sada i nakon ulaska u EU?

2. Da li je moguće od poslodavca tražiti olakšice / pomoći pri kupovini osobnog automobila? Što je sa stambenim zbrinjavanjem invalidnih osoba?

Draga Darija,

1. Civilni invalidi su oslobođeni plaćanja carine (po čl. 187 st. 1 t. 18 Carinskog zakona (NN 138/06) te čl. 27 Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine (NN 5/2007) ) za osobne automobile koje u svrhu osobne uporabe uvoze invalidne osobe sa 100% tjelesnog oštećenja ili s najmanje 80% tjelesnog oštećenja funkcije organa za kretanje, i to razmjerno postotku tjelesnog oštećenja.
Oslobađanje od plaćanja carine može se ostvariti jednom u pet godina i to do 100.000 kn carinske vrijednosti osobnog automobila koji se uvozi, a ako carinska vrijednost premašuje tu svotu, na razliku vrijednosti obračunava se i plaća carina.
U knjižicu vozila se upisuje Zabrana otuđenja 5 godina. No s ulaskom RH u EU ionako će carine nestati.
2.  Poslodavca možete tražiti pomoć, no pružanje iste je njegova dobra volja, a ne i obveza. Isto tako priličo je nejasno kakve biste olakšice mogli tražiti od poslodavca, a da Vam nisu priznate od strane države, dakle možete tražiti jedino pomoć, vjerojatno ciljate na financijsku.
3.Stambeno zbrinjavanje invalidnih osoba pitanje je politike lokalne samouprave npr. u Gradu Zagrebu postoji inicijativa kupnje stanova za osobe sa 100% invaliditetom, a s obzirom da niste točno naveli željeno područje stanovanja, ne mogu detaljnije odgovoriti. Ukoliko se odlučite za stanovanje na određenom području, možete kontaktirati gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom i raspitati se za mogućnosti ili se možete sa specificiranim zahtjevom ponovno obratiti pitanjem na portal.

Marina Petrić, Pravna klinika u Zagrebu