Atomska medicina: Radioaktivni izotop olova u borbi protiv raka
"Proučavamo tumore za koje sada imamo ograničene terapije, kao što su rak jajnika, gušterače i želuca", objasnio je Patrick Bourder, voditelj centra Areva Med
Rijedak radioaktivni izotop olova mogao bi biti koristan u selektivnom uklanjanju stanica raka te atomska medicina ima "fantastičan potencijal" za liječenje smrtonosnih i teško izliječivih karcinoma, rekao je Patrick Bourder, voditelj centra Areva Med, medicinskog odjela francuskog nuklearnog diva Areva.
"Proučavamo tumore za koje sada imamo ograničene terapije, kao što su rak jajnika, gušterače i želuca", objasnio je Bourdet za agenciju AFP, prenosi u ponedjeljak France 24.
Vrlo rijedak izotop olova Pb 212 dobiva se od radioaktivnog elementa torija (Th).
Nekoliko velikih nuklearnih sila, među njima i Francuska, raspolažu skladištima radioaktivnih metala, objasnio je Bourdet te otkrio kako su nakon izoliranja uranija istraživači odlučili sačuvati torij. Zatim su 2003., počeli iz njega izolirati izotop Pb 212 predviđajući da bi se mogao koristiti u terapiji protiv raka.
Areva Med, koja ima podružnicu u Sjedinjenim Državama od 2009., počela je suradnju sa znanstvenicima sa Sveučilišta u Alabami, a 2011. dobili su zeleno svjetlo Američke uprave za hranu i lijekove da počnu klinička ispitivanja s Pb 212.
Prvi pacijent od 18 odabranih počeo je primati tu terapiju u travnju 2012. i "pokusi zadovoljavajuće napreduju", kaže Bourdet.
Areva će krajem godine otvoriti laboratorij u kojem će izolirati nanograme, milijarditi dio grama, izotopa iz tona torija. Prema dosadašnim ispitivanjima svakome pacijentu potrebna su samo četiri nanograma Pb 212 u dan liječenja.
Radioaktivni izotop olova cilja stanice raka kemijski ga vezujući za antitijelo stvoreno za prepoznavanje tumora po njegovim specifičnim antigenima ili kemijskim signalima.
"To je krajnje ciljana terapija protiv raka" koja bi mogla uspješno uklanjati brojne oblike karcinoma, čak i metastazirane, tvrdi Bourdet te ističe "da nema nuspojava" i da "zasad sve ide dobro".
Martin Brechbiel, voditelj radioimunoterapije u Nacionalnom institutu za rak, "oprezno je optimističan".
"Potencijal Pb 212 vrlo je velik", kaže Brechbiel i dodaje kako "ta terapija može znatno poboljšati preživljavanje i to će biti izuzetno važno", no "za prognoze je prerano" .
Hina
Objavljeno: 11.06.2013