Roditelji ne prepoznaju djevojačke psihičke probleme i pritiske s kojima se bore
Roditelji često ne prepoznaju psihičke probleme koji pogađaju djevojčice i mlade žene zbog raznovrsnih pritisaka kojima su izložene
Samoozljeđivanje je najveći problem kod djevojčica i djevojaka u dobi između 11 i 21 godine, pokazuje istraživanje za 2015.
Stručnjaci su ispitali reprezentativni uzorak više od 1.500 djevojčica i djevojaka u Velikoj Britaniji u dobi između 7 i 21 godine a rezultati su upozoravajući, kazala je voditeljica projekta Julie Bentley.
Brojke pokazuju da su dobro psihičko stanje i mentalna čvrstina djevojaka u Velikoj Britaniji ugroženi, a da odrasli to ne prepoznaju.
Među ispitanicama, najveći problem je samoozljeđivanje, potom psihički poremećaji i bolesti, depresija i poremećaji prehrane, kao i pušenje.
Oko 62 posto djevojaka kazalo je da poznaju nekoga tko ima psihičkih problema, dok ih 82 posto smatra da odrasli često ne uočavaju pritisak s kojima se one suočavaju.
Ukupno ih je više od trećine kazalo da su u nekom trenutku trebale pomoć zbog svojeg lošeg psihičkog stanja.
Istraživanje za 2015. pokazuje da djevojke smatraju da su brige njihovih roditelja ostale u prošlosti jer starije još uvijek najviše brinu droga i alkohol.
Strahovi od seksualnog uznemiravanja i nisko samopoštovanje kada se radi o tijelu vrlo su rašireni, pokazuje studija.
Tri četvrtine djevojaka od 11 do 21 kaže da strah od seksualnog napada utječe na njihov svakodnevni život, dok je u skupini djevojčica između 7 i 11 godina njih 83 posto priznalo da se osjeća žalosno, a 16 posto među njima kazalo je da se tako osjeća zbog izgleda.
Bentley poziva na otvoreni razgovor o problemu, te upozorava kako istraživanje pokazuje da je danas život za djevojčice u Velikoj Britaniji prilično zahtjevan jer se one na svakom koraku bore s nedaćama.
"Dali smo djevojkama prigodu da progovore o svojim strahovima, sada je vrijeme za djelovanje kako bi se promijenio taj status quo".
Hina
Objavljeno: 25.08.2015