Dobra vijest: Znanstvenici stvorili umjetne enzime koji bi mogli pomoći i u liječenju osoba s invaliditetom

Znanstvenici još ne žure s najavama kod kojih bi to oblika invaliditeta umjetni enzimi mogli odigrati pozitivnu ulogu, no možda će biti učinkoviti kod, primjerice, multiple skleroze ili mišićne distrofije, za koje moderna medicina do danas nije stvorila pretjerano učinkovite lijekove i terapiju


Znanstvenici Vijeća za medicinska istraživanja (MRC) u Velikoj Britaniji stvorili su prve enzime od umjetnog genetskog materijala, pišu britanske novine.

Njihovi sintetski enzimi, napravljeni od molekula koje se ne pojavljuju nigdje u prirodi, mogu izazvati kemijske reakcije u laboratorijskim uvjetima.

To istraživanje, objavljeno u stručnom časopisu Nature, daje novi uvid u porijeklo života i moglo bi biti početna točka za potpuno novu generaciju lijekova i dijagnostike.

Otkrića se temelje na ranijem radu tima u Laboratoriju MRC-a za molekularnu biologiju koji je stvorio sintetske molekule nazvane "XNAs" koje mogu pohraniti i prenositi genetske informacije na sličan način kao DNK.

"Sav život na Zemlji ovisi o nizu kemijskih reakcija, od probavljanja hrane do stvaranja DNK u našim stanicama. Mnoge od tih reakcija su prespore... i potrebni su im enzimi za pokretanje ili 'katalizaciju' procesa", izjavio je dr. Philipp Holliger koji je vodio istraživanje.

Svaka naša stanica sadrži tisuće različitih enzima, od kojih su mnogi proteini.

Holliger je rekao da se do nedavno mislilo da samo DNK i RNK mogu pohranjivati genetske informacije i da su zajedno s proteinima jedine biomolekule koje mogu formirati enzime.

"Naš rad ukazuje na to da u načelu postoji niz mogućih alternativa prirodnim molekulama koje će poduprijeti procese katalizacije potrebne za život", kazao je on.

Enzimi koji će stvoriti novu generaciju lijekova svakako će pomoći i u liječenju osoba s invaliditetom. Znanstvenici još ne žure s najavama kod kojih bi to oblika invaliditeta umjetni enzimi mogli odigrati pozitivnu ulogu, no možda će biti učinkoviti kod, primjerice, multiple skleroze ili mišićne distrofije, za koje moderna medicina do danas nije stvorila pretjerano učinkovite lijekove i terapiju.

In Portal / Hina

 

Povezane vijesti