Prosvjed "S poteškoćama se možemo nositi, s nepravdom ne"

Roditelji udruženi u Facebook grupu "Pomozimo djeci s invaliditetom“ organiziraju prosvjed 11. svibnja koji će se održati istovremeno u Varaždinu, Splitu, Dubrovniku, Zagrebu i Osijeku od 10 do 12 sati

Izvjestitelju UN-a Shuaibu Chalklenu roditelji su uputili pismo kojim žele ukazati na položaj djece s poteškoćama u razvoju u RH, kao i kontinuirane probleme s kojima se bore kao roditelji, te nemogućnost rada udruga koje nemaju osigurana osnovna  financijska sredstva.

U ožujku 2007.  Vlada RH potpisala je UN-ovu Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, koju je Hrvatski sabor ratificirao. Republika Hrvatska, unatoč opomenama iz EU komisija, UN-ovih vijeća za ljudska prava i organizacija civilnog društva, ne poštuje Konvenciju, reorganizacija i deistitunacionalizacija se ne provodi, djeca s poteškoćama u razvoju suočena su sa stigmom, izolacijom i diskriminacijom. Roditelji traže i smatraju da je obveza države i državnih struktura osigurati sredstva za osnivanje  centra za rehabilitaciju njihove djece, pomoć pri integraciji u vrtiće i škole, kao i senzibilizacija lokalne zajednice. Ističu da je nedopustivo očekivanje države da udruge same pišu projekte i traže donacije kako bi osigurale rehabilitaciju vlastite djece.

Neizvjestan opstanak

Udruge osoba s invaliditetom su za mnoge osobe s invaliditetom jedino mjesto socijalnog uključivanja i organiziranih aktivnosti. Za sve članove kroz udruge  se ostvaruju  socijalna prava i nije ih moguće na drugi način ostvariti. Kroz udruge se slijeva novac kao pomoć lokalnoj zajednici, zapošljavaju značajan broj osoba u osnovnoj djelatnosti, kroz programe, kroz osobne asistente, kroz javne radove i sudionici su izrade lokalnih strategija za izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom. Udruge osoba s invaliditetom kao višegodišnji pružatelji raznolikih socijalnih usluga i niza aktivnosti usmjerenih sprječavanju institucionalizacije osoba s invaliditetom značajno sudjeluju u svakom segmentu života osobe s invaliditetom, kao i udruge koje se skrbe za djecu s poteškoćama u razvoju pružajući im potrebnu rehabilitaciju. Veliki problem udruga je njihovo smanjeno ili prekinuto  financiranje od strane države čime je njihov  opstanak doveden u pitanje.

Kakav je stvaran život djece s poteškoćama i osoba s invaliditetom najbolje znaju oni koji ga žive. Suočeni sa svakodnevnim poteškoćama i nepravdom roditelji djece s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom ujedinili su se u borbi za svoja prava tako što su osnovali Facebook grupu "Pomozimo djeci s invaliditetom“,koja broji više od 3 000 članova iz cijele Hrvatske.

Sveprisutna diskriminacija

Koncem prošle godine roditelji okupljeni u toj grupi organizirali su prosvjede u Zagrebu, Dubrovniku i Splitu pod nazivom "S poteškoćama se možemo nositi, s nepravdom ne“, nezadovoljni svojim položajem u društvu te diskriminaciji u svakom pogledu. Tada su od nadležnih vlasti zahtijevali sljedeće: veću pomoć države jednoroditeljskoj obitelji sa djetetom s poteškoćama, veću pomoć države roditeljima sa više djece s poteškoćama, izjednačavanje prava roditelja njegovatelja sa pravima njegovatelja HRVI, osiguravanje financijskih sredstava za asistente u vrtićima i nastavi te osobne asistente, osiguravanje rane intervencije djeci s poteškoćama u razvoju jednako na području cijele RH, otvaranje vrtića te omogućavanje integracije, otvaranje rehabilitacijskih ustanova u ruralnim sredinama, ukidanje zakona o smanjivanju invalidnine za vrijeme boravka djeteta u zdravstvenoj ustanovi i školi duže od četiri sata, ukidanje Zakona o satnici boravka djeteta u zdravstvenim i školskim ustanovama, osnivanje radnih okupacija djeci s poteškoćama u razvoju kao i zapošljavanje prema preostaloj radnoj sposobnosti bez zadiranja u invalidnine, zakonsko rješavanje statusa roditelja skrbnika, osnivanje jedinstvene komisije za utvrđivanje invaliditeta, osiguravanje pomoći u stambenom zbrinjavanju putem inkluzije, ukidanje plaćanja lijekova osoba s epilepsijom, osiguranje ortopedskih pomagala, osnivanje dijagnostičkog centra za djecu s autizmom, sustavno kvalitetno rješavanje školovanja djece s poteškoćama, uklanjanje i prilagodba arhitektonskih barijera.

Ignorancija vladajuće elite

Prosvjed nije urodio plodom, vlasti su se ponovno oglušile na vapaje roditelja koji sve teže pronalaze kvalitetna rješenja za svoju djecu. Sve je veći broj djece koji se liječe humanitarnim akcijama koje ovise o sposobnosti roditelja i medijskoj pozornosti. Očaj uslijed nerazumijevanja nadležnih institucija i odgovornih osoba naveo je ove roditelje da ove godine ponovno organiziraju prosvjed kojim žele ukazati na nepravdu i diskriminaciju.
Roditelji naglašavaju u nepovoljnom su položaju sve dok ih zastupaju oni koji ne znaju stvarnu sliku teškog života djece s poteškoćama i osoba s invaliditetom.

In-Portal