Rekordan broj pretilih u više država SAD-a, stanje kritično i u Hrvatskoj
"Debljanje nacije", da ne bi bilo zabune, nije posljedica blagostanja, već upravo suprotno - rastuće bijede. Građani Hrvatske, naime, pritisnuti siromaštvom jedu jeftinu hranu, oskudnu u kvalitetnim nutrijentima, ali zato bogatu zasićenim mastima
Udio pretilih među odraslima u prošloj se godini povećao u šest država SAD-a i nije pao niti u jednoj dok je u 20 država, više nego ikada, najmanje 30 posto odraslih pretilo, po analizi objavljenoj u četvrtak.
Zaključke su iznijele zaklade Trust for America's Health i Robert Woods Johnson Foundation a temelje se na podacima savezne vlade. Analiza sugerira da se problem pogoršao unatoč širokoj kampanji koja je upozoravala na epidemiju pretilosti u SAD-u, a u kojoj su sudjelovale mnoge javne osobe uključujući i predsjednikovu suprugu Michelle Obama, te bezbrojnim programima za suzbijanje pretilosti. Od 2011. do 2012. se udio pretilih povećao u samo jednoj državi. U 2013. godini udio pretilih odraslih osoba prelazi 20 posto u svakoj državi a u 42 prelazi 25 posto.
Pretilost se definira kao Indeks tjelesne mase (BMI) od 30 ili više. BMI se izračunava tako da se tjelesna težine osobe u kilogramima podijeli s kvadratom visine osobe, odnosno kg/m2. Prekomjerna težina se definira kao BMI od 25 do 29,9.
Na nacionalnoj razini u SAD-u oko jedne trećine odraslih je pretilo, a ukupno je nešto više od dvije trećine Amerikanaca pretilo ili prekomjerne težine.
Udio pretilih među djecom i mladima od dvije do 19 godina u 2012. godini usporediv je s postocima zabilježenim tijekom proteklih deset godina.
U skladu s dugogodišnjim trendom, devet od deset država s najvećim stopama pretilosti nalazi se na jugu SAD-a a najzdraviji su zapad i sjeveroistok i država Colorado koja ima najniži udio pretilih među odraslima od 21,3 posto.
Analiza se bavila i društvenim skupinama te potvrdila da više stope pretilih koreliraju sa siromaštvom koje se povezuje s manjom dostupnošću zdrave hrane i životom u nesigurnijim četvrtima gdje ljudi ne mogu šetati a djeca se igrati na otvorenom. Više od 75 posto Afroamerikanca je pretilo ili ima prekomjernu težinu dok je taj postotak među bijelcima 67,2 posto.
Taj obrazac zahvaća i djecu. U 2012. godini je nešto više od osam posto Afroamerikanaca u dobi od dvije do 19 godina bilo ozbiljno pretilo, odnosno imalo BMI iznad 40, dok je taj postotak među bijelom djecom bio 3,9. Oko 38 posto djece Afroamerikanaca živi ispod praga siromaštva u usporedbi s 12 posto bijele djece.
Trećina odraslih koji su zarađivali manje od 15.000 dolara godišnje je pretilo dok je među onima koji zarađuju više od 50.000 dolara pretila jedna četvrtina, pokazala je analiza.
Više nutricionističkih stručnjaka, ali i ministar zdravlja Siniša Varga, upozorava kako pretilost postaje jedan od gorućih problema hrvatskog zdravstva i uzročnik brojnih bolesti. "Debljanje nacije", da ne bi bilo zabune, nije posljedica blagostanja, već upravo suprotno - rastuće bijede. Građani Hrvatske, naime, pritisnuti siromaštvom jedu jeftinu hranu, oskudnu u kvalitetnim nutrijentima, ali zato bogatu zasićenim mastima.
In-Portal / Hina
Objavljeno: 05.09.2014