Vukovarski leptirići: Dobri ljudi, nama je potrebna pomoć

U Vukovarsko–srijemskoj županiji djeca s teškoćama u razvoju najčešće žive izolirano u obiteljima bez potpore šire zajednice. U središtu je pozornosti oštećenje djeteta i rade se samo postupci u svrhu uklanjanja posljedica oštećenja, pri čemu su socijalni kontakti djece s teškoćama ograničeni samo na ozdravljenje

Udruga Vukovarski leptirići osnovana je u prosincu 2001. godine, predsjednica udruge Viktorija Matin zajedno s roditeljima djece (i djecom) s velikim motoričkim ili intelektualnim poteškoćama predano vježbaju i rade kako bi ostvarili i najmanji napredak i na taj način došli do ostvarenja svojih punih potencijala.


Udruga Vukovarski leptirići okuplja djecu s višestrukim oštećenjem. Djeci s  problemima senzomotorike, psihomotorne retardacije, mentalne retardacije, problema s vidom, sluhom, govorom, komunikacijom i hiperaktivnosti  udruga Vukovarski leptirići nastoji omogućiti neophodnu kvalitetnu komunikaciju prema standardima primjerenim današnjem nivou znanstvenih i praktičnih saznanja koja je temelj socijalne integracije.

Roditelji - katice za sve

Udruga je putem projekta dobila senzomotoričko-didaktičku opremu zahvaljujući kojoj je djeci omogućila rad s defektologom i radnim terapeutom. Problem je nedostatak visokoobrazovnog kadra koji bi stručno i kvalitetno radio s djecom s teškoćama u razvoju. Tako roditelji djece Vukovarskih leptirića imaju ulogu terapeuta, odgojitelja, skrbnika, prijatelja za igru. Povećanjem sposobnosti i kompetencija djeceLeo Lacković s mamom Viktorijom redovitim rehabilitacijskim radom olakšala bi se integracija djece i ujedno senzibilizirala cijela zajednica za probleme osoba s invaliditetom. Udruga je nositelj projekta "Centar za rekreaciju djece s poteškoćama u razvoju“ autorice Ljiljane Ivković, odgojiteljice predškolske djece iz Zagreba. U radu centra volonterski su sudjelovali studenti vukovarskog Veleučilišta Lavoslava Ružičke te osobnim primjerom struci i društvu pokazali kako rad s djecom i osobama s poteškoćama u razvoju doprinosi njihovom osobnom iskustvu, ali i širenju svijesti i želje za rad i pomoć potrebitima.

Vukovarski leptirići nastoje djeci osigurati optimalne uvjete za kvalitetnu i kontinuiranu rehabilitaciju u gradu gdje žive – Vukovaru, te utjecati na institucije kako bi se određena prava djece i provodila. Integracijom u redovite vrtiće djeluje se na cijelu lokalnu zajednicu koja se tako senzibilizira za probleme osoba s invaliditetom.

"Vjerujemo da ćemo uspjeti naše Leptiriće integrirati u redovne dječje vrtićše, a za to nam je potrebna pomoć dobrih ljudi, potrebne su nam donacije kako bi mogli nastaviti s radom" Predsjednica udruge Vukovarski leptirići Viktorija Matin

 

Slikovnica "Leove priče o prijateljstvu"

Kako bi mališani i dalje imali kvalitetan i kontinuiran rad roditelji su pokrenuli humanitarnu akciju, koja je započela promocijom slikovnice "Leove priče o prijateljstvu", autorice prof. Anke Došen Dopud, Ljiljane Ivković – odgojiteljice DV Zapruđe i Nives Opačić.  Slikovnica je napisana u vidu bontona kojim se žele senzibilizirati najmlađi kako se ponašati prema osobama s invaliditetom,  s ciljem učenja o toleranciji i prihvaćanju različitosti, kako bi jednog dana ovi mališani svoje prijatelje koji izgledaju drugačije i ne mogu sve kao oni uveli u društvo da žive zajedno,  ne pored njih. Nakladnik slikovnice je  OSVIT, Udruga ustanova, drugih pravnih osoba i građana koji provode profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Hrvatske, a slikovnica se može kupiti u knjižarama Tisak media centra u Zagrebu (Frankopanska ulica, Gajeva ulica, Pothodnik, Astoria i Arena Centar), Zadru (Supernova), Šibeniku (Dalmare), Osijeku (Portanova), Karlovacu (Supernova), Slavonskom Brodu i Opatiji.

Snimljen je spot autorice Ljiljane Ivković, koji je izradio Master studio i suradnici Josip Cvitanović, Alfi Kabiljo, Sandra Bagarić i Nives Gotovac. U snimanju spota punog simbolike, koji govori o prijateljstvu, toleranciji, ljubavi, zajedništvu, empatiji, koji govori da svako dijete ima želju i potrebu imati prijatelja, čuti pjesmu, priču, smiješiti se, biti prihvaćen, socijalizirati se uz Sandru Bagarić sudjelovala su dječaci Leo i Lovro iz Udruge Vukovarski leptirići te djeca DV "Zapruđe, DV  "Sesvete“ i DV  "Josipdol“ .
Leo Lacković, član udruge Vukovarski leptirići, rođen je 2006. godine. Pri porodu Leo se zaglavio u čeonom položaju. Njegova samohrana majka Viktorija sjeća se kako su je nakon dva neuspješna pokušaja poroda na vakum odlučili poroditi carskim rezom. Nakon poroda Leo je 20 minuta bio klinički mrtav i hitno prebačen u KBC Osijek. Dijagnosticirano mu je veliko oštećenje mozga, cerebralna paraliza, epilepsija. Odmah počinje borba majke Viktorije da Leo krene sa neurorazvojnom rehabilitacijom. Dvije godine radili su vježbe po Vojti, nakon toga godinu dana Bobath terapija, ali ove terapije nisu bile učinkovite.

Prešli su na ABR terapiju koja se pokazala učinkovit, ali stroj se iznajmljuje i sredstva potrebna za plaćanje ove terapije su velika te ovise o donacijama. ABR je rehabilitacija koja radi na principu biomehanike. Kompresijom i dekompresijom na određene točke, pomoću određenih materijala i lopti, stvara se kinetička energija, koja prelazi u potencijalnu i na taj način opskrbljuje mozak i mišiće kisikom i svim potrebnim tvarima, ubrzava cirkulaciju krvi i izmjenu tvari. Dovodi do smanjenja spazma i bukvalno ispravlja i utječe na rast i razvoj mišića i kostiju. Leo ručno vježba 4 sata dnevno, kako bi se povećao broj ABR sati terapije potreban je ABR stroj koji radi na istom principu, kada dijete spava, gleda tv. Ovaj stroj omogućava da Leo vježba i do 14 sati dnevno kako bi ojačao i dobio funkcionalni pokret. Leo i njegova majka Viktorija bore se svaki dan i skupljena sredstva od prodaje slikovnice pomoći će njima i ostalim Vukovarskim leptirićima.

Integracija u društvo mališana

Matija Špoljarić (6), mališan iz Belog Manastira, član Udruge Vukovarski leptirići, oporavlja se nakon teške operacije mozga u bolnici u Clevelandu u SAD-u. Dječak je rođen s rijetkom anomalijom mozga zbog koje se znao boriti i s dvjestotinjak epileptičnih napadaja na dan. Podvrgnut je radikalnom zahvatu koji bi mu trebao osigurati život bez napadaja. Kako je Matija dijete s poteškoćama u razvoju s trajnim oštećenjima, rehabilitacija ne znači kratkoročni rad nakon operacije, već kontinuiran i kvalitetan rad sa stručnjacima.

Kvalitetnom i kontinuiranom rehabilitacijom povećavaju se sposobnosti i kompetencije ove djece, a time i lakša integracija. Integracijom djece u redovne vrtiće senzibilizira se lokalna zajednica na osobe s invaliditetom.
"Vjerujemo da ćemo uspjeti u tome, a za to nam je potrebna pomoć dobrih ljudi, potrebne su nam donacije kako bi mogli nastaviti s radom, a odgovornima ostavljamo zadatak da počnu provoditi sve ono na što su se obvezali", rekla nam je predsjednica Udruge Vukovarski leptirići Viktorija Matin.

Božica Ravlić