Europski dan osoba s invaliditetom: Nagrade za pristupačnost grada za 2014. godinu

"Grad za sve ljude! – tako glasi slogan Göteborga. Činjenica da je osvojio ovogodišnju Nagradu za pristupačnost grada osobama s invaliditetom dokazuje da je za Göteborg to više od slogana”, rekla je Viviane Reding, povjerenica EU-a za pravosuđe

Prigodom Europskog dana osoba s invaliditetom Europska komisija objavila je da je dobitnik Nagrade za pristupačnost grada osobama s invaliditetom za 2014. grad Göteborg. Time se odaje priznanje izvanrednom uspjehu koji je Göteborg ostvario u smislu povećanja pristupačnosti za osobe s invaliditetom i starije osobe. Nagradu za 2014. organizira Europska komisija i Europski forum osoba s invaliditetom, a svečanost dodjele odvija se u Bruxellesu u okviru događanja "Pristupačan turizam u Europi” povodom godišnjeg obilježavanja Europskog dana osoba s invaliditetom i Europskog dana turizma. Tom nagradom nastoji se gradove s najmanje 50 000 stanovnika poticati da razmjenjuju iskustva i poboljšaju pristupačnost na dobrobit svih građana.

Grad za sve ljude! – tako glasi slogan Göteborga. Činjenica da je osvojio ovogodišnju Nagradu za pristupačnost grada osobama s invaliditetom dokazuje da je za Göteborg to više od slogana”, rekla je potpredsjednica Viviane Reding, povjerenica EU-a za pravosuđe.
„Inkluzivan pristup toga grada koji osobe sa svim vrstama invaliditeta uključuje u društvo pomogao je Göteborgu da postane ovogodišnji pobjednik. Osobe s invaliditetom još se uvijek suočavaju s previše prepreka u svakodnevnom životu, no gradovi poput Göteborga predvode u postizanju veće pristupačnosti za sve građane. Čestitke Göteborgu.”

Predanost koju Göteborg pokazuje prema povećanju pristupačnosti prometa, stanovanja, rada i zapošljavanja dobar je primjer koji bi drugi europski gradovi mogli u budućnosti slijediti. Osobe s invaliditetom imaju prednost kada su raspoloživi pristupačni stanovi. Kada je riječ o zapošljavanju, oko 300 radnih mjesta svake se godine opremi s osobnim pomagalima. Grad osim toga sustavno radi na poboljšanju javnih objekata, uz konkretne mjere za veću pristupačnost zabavnih parkova, igrališta i lokalnih sveučilišta.

Drugo mjesto osvojio je Grenoble (Francuska), a treće Poznanj (Poljska) – oba grada ostvarila su izuzetan napredak u pogledu pristupačnosti u području prometa, obrazovanja, smještaja, kupovine, kulture, sporta, turizma i zapošljavanja.

Europska komisija dodjeljuje i posebne pohvale gradovima predvodnicima u pristupačnosti izgrađenog okoliša, prometa, informacijske i komunikacijske tehnologije te javnih objekata i usluga. Ove godine posebne pohvale dobili su:

Belfast (Ujedinjena Kraljevina) za izgrađeni okoliš i javne prostore

Dresden (Njemačka) za informacijske i komunikacijske tehnologije

Burgos (Španjolska) za javne usluge i objekte

Málaga (Španjolska) za promet i povezane infrastrukture.

Među prethodnim su dobitnicima ove Nagrade bili španjolski grad Avila (IP/10/1641), austrijski Salzburg (IP/11/1492) i Berlin u Njemačkoj (IP/12/1309).

Budući da tijela javne vlasti ne mogu sama Europu učiniti pristupačnijom za osobe s invaliditetom, Europska komisija organizira i sastanak na visokoj razini o rastu i pristupačnosti na kojem se povodom Europskog dana osoba s invaliditetom susreću izvršni direktori iz poslovnog svijeta i udruge korisnika. Cilj je sastanka razgovor o tome kako u Europi proizvode i usluge učiniti pristupačnijima.

Pozadina

Nagrada za pristupačnost grada osobama s invaliditetom

Nagrada za pristupačnost grada osobama s invaliditetom pokrenuta je 2010. kako bi se ojačala svijesti o invaliditetu i promicale inicijative za pristupačnost u europskim gradovima s više od 50 000 stanovnika. Smisao je nagrade osobama s invaliditetom osigurati jednak pristup životu u gradu. Tom inicijativom nastoji se potaknuti gradove da se ugledaju jedni na druge i razmjenjuju dobre prakse.

Nagrada se dodjeljuje gradu koji je dokazano i trajno poboljšao pristupačnost osnovnim aspektima života u gradu i ima konkretne planove za daljnja poboljšanja. Time su obuhvaćena sljedeća područja:

- izgrađeni okoliš i javni prostori

- promet i povezane infrastrukture

- informacije i komunikacije, uključujući nove tehnologije (IKT) i

- javni objekti i usluge.

Europski postupak odabira za Nagradu za pristupačnost grada osobama s invaliditetom za 2014.

U prvom krugu odabira na nacionalnoj razini prijavila su se 102 grada iz 23 države članice koji su zadovoljili uvjete natjecanja. Nacionalni žiriji u državama članicama bili su sastavljeni od osoba s invaliditetom i stručnjaka iz javne uprave. Oni su mogli nominirati najviše tri grada za europski krug odabira, na temelju čega je u uži izbor ušlo 33 grada među kojima je europski žiri birao dobitnika Nagrade za 2014.

Europski žiri, sastavljen od stručnjaka za pristupačnost i predstavnikâ Europskog foruma osoba s invaliditetom i Europske platforme starijih osoba AGE, ocijenio je ta 33 grada i izabrao pobjednika, dobitnike drugog i trećeg mjesta te četiriju posebnih pohvala.

Politika EU-a u vezi s pristupačnosti

Učiniti Europu pristupačnijom za osobe s invaliditetom ključan je dio ukupne strategije EU-a za osobe s invaliditetom za razdoblje 2010. – 2020., a kojom se osigurava opći okvir za djelovanje u području invaliditeta i pristupačnosti na razini EU-a, kao dopuna i potpora mjerama država članica. Posebne odredbe u pogledu pristupačnosti dio su zakonodavstva EU-a u područjima kao što su promet i elektroničke komunikacijske usluge.

EU se, osim zakonodavstvom i politikama, koristi nizom instrumenata, primjerice istraživanjem i standardizacijom, kako bi se optimizirala pristupačnost izgrađenog okoliša, IKT-a, prometa i ostalih područja te kako bi se poticalo tržište pristupačnih proizvoda i usluga na razini cijelog EU-a.

EU nastoji poboljšati i funkcioniranje tržišta pomoćne tehnologije u korist osoba s invalidetom te podržava pristup „univerzalnog dizajna” na dobrobit većeg dijela stanovništva, primjerice starijih osoba i osoba sa smanjenom pokretljivošću.

Dodatne informacije:

Više o Nagradi za pristupačnost grada osobama s invaliditetom možete pročitati na:

http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/award/index_en.htm

Pristupačan turizam u Europi, prigodom Europskog dana osoba s invaliditetom i Europskog dana turizma:
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/discrimination/events/eventedpd2013_en.htm

Europska strategija za osobe s invaliditetom za razdoblje 2010. – 2020.
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/disability-strategy/index_en.htm i http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52010DC0636:EN:NOT

Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/convention/index_en.htm

Web-stranica potpredsjednice Viviane Reding, povjerenice EU-a za pravosuđe: http://ec.europa.eu/reding

Pratite potpredsjednicu na Twitteru: @VivianeRedingEU

Pratite pravosuđe EU-a na Twitteru: @EU_Justice

Vesna Federer Budimčić

Foto: Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL