Županijska udruga slijepih Split održala završnu konferenciju projekta '3P - Pratiteljice, Pomoćnice, Prijateljice'
U pripremi je izrada novih pravilnika kojima će se, nadaju se, uvelike poboljšati kvaliteta pružanja socijalnih usluga, a ova udruga nastojat će omogućiti svojim članovima ostvarivanje prava na usluge koje su im prijeko potrebne za unapređenje kvalitete života
Županijska udruga slijepih Split je 30. lipnja 2022. predstavila rezultate projekta '3P - Pratiteljice, Pomoćnice, Prijateljice' na održanoj završnoj konferenciji. Projekt je financiran u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020. Europskog socijalnog fonda u ukupnom iznosu od 1.390.200,00 kuna s duljinom trajanja od 18 mjeseci.
Cilj projekta bio je povećanje zapošljivosti dugotrajno nezaposlenih žena s nižom razinom obrazovanja uz povećanje kvalitete života slijepih i starijih osoba na području općine Split, Grada Solina, Grada Kaštela, općine Omiš i otoka Hvara.
Ivan Tokić, predsjednik Županijske udruge slijepih Split, tom je prilikom istaknuo da su korisnici bili jako zadovoljni sa svojom uslugom.
- Usluga pomoći u kući nama je jako potrebna jer 60 posto članova naše udruge su slijepe osobe starije od 65 godina - izjavio je Tokić. Također, naglasio je veliki nedostatak što projekti ovakvog tipa nemaju kontinuitet pružanja usluge, znači korisnici dobiju uslugu na godinu dana i onda na neko vrijeme ostanu bez te usluge.
- Naša udruga se prijavila na novi poziv 'Zaželi - zapošljavanje žena - faza III.', međutim upitno je hoćemo li dobiti taj natječaj ili druge natječaje jer se često koristi metoda najbrži prst - kazao je Tokić i zaključio za kraj da ima puno lijepih stvari koje se događaju na projektima pružanja usluga najranjivijim članovima društva, ali također ima i prostora za napredak kvalitete pružanja socijalnih usluga.
Renata Busatto, voditeljica projekta, više se osvrnula na opis posla domaćica koje su pružale usluge podrške i pomoći u kući za šest korisnika po mjesecu rada uz dostavu prigodnih paketića osnovnih higijenskih potrepština.
- Projektnim aktivnostima obuhvaćeno je 15 domaćica i 101 korisnik usluge. Korisnici na projektu većinom su bile slijepe osobe starije od 65. godine te im je bila nužna pomoć u održavanju čistoće kućanstva. Osim toga, starijim osobama i osobama s invaliditetom koje žive same u kućanstvu potrebna je socijalna interakcija - naglasila je Busatto.
Dolazak domaćice u domove korisnika značio je da barem na nekoliko sati nisu sami, imaju nekoga kome se mogu obratiti, zamoliti tu osobu da im otiđe do dućana, ljekarne, a ako je lijepo vrijeme zajedno bi prošetali i popili kavu u obližnjem kafiću.
Domaćice su postale prave 'pomoćnice', 'pratiteljice' i 'prijateljice' korisnicima. Kada bi završile s kućanskim poslovima zajedno s korisnicima odlazile su u kino, u crkvu, a po potrebi pratile su slijepe osobe kod liječnika na kontrolne preglede. Busatto je također istaknula da se kvaliteta života osoba s invaliditetom uvelike poboljšala zahvaljujući dragim domaćicama i u udruzi se nadaju da će uskoro krenuti 'Zaželi program - faza III.' kako bi domaćice čim prije mogle nastaviti pomagati najranjivijim skupinama društva.
Korisnik na projektu Drago, višegodišnji aktivni član udruge, i sam se uvjerio koliko mu je bila korisna pomoć domaćice. U obraćanju medijima složio se s izjavom predsjednika udruge da bi ovo trebala postati kontinuirana usluga jer domaćica puno znači osobi s invaliditetom. Drago je kazao kako je zahvaljujući ovom projektu stekao nove prijatelje, a njegova domaćica Bosiljka povremeno mu i dalje pomaže iako više nije zaposlena na projektu.
Bosiljka je proteklih godinu dana radila kao gerontodomaćica na projektu. Prije ovog projekta bila je zaposlena u privatnim agencijama i na puno drugih mjesta, ali, kako je istaknula, na ovom radnom mjestu bila je puno zadovoljnija i puno je naučila u radu sa slijepim osobama. Završila je program osposobljavanja za gerontodomaćicu, a završetkom projekta u sjećanju joj ostaje jedno lijepo iskustvo i prijateljstva za cijeli život.
Nakon konferencije za medije u prostorijama udruge održan je okrugli stol na temu 'Mogućnosti zapošljavanja gerontodomaćica' budući da se radi o zanimanju koje će postati sve traženije u budućnosti. Nažalost, ubrzani način života i brojne obveze ne ostavljaju dovoljno vremena članovima obitelji za kvalitetnu brigu o starijim članovima obitelji. U pripremi je izrada novih pravilnika kojima će se, nadaju se, uvelike poboljšati kvaliteta pružanja socijalnih usluga, a ova udruga nastojat će omogućiti svojim članovima ostvarivanje prava na usluge koje su im prijeko potrebne za unapređenje kvalitete života.
Nakon konferencije i okruglog stola, domaćice, zaposlenici i članovi udruge nastavili su se družiti uz prigodnu zakusku.
Objavljeno: 04.07.2022