UNICEF u BIH: Djeci s teškoćama u razvoju treba osigurati uvjete da ostvare svoje mogućnosti

Aktivistkinja za prava osoba s invaliditetom Ana Kotur smatra da djeca s teškoćama u razvoju nemaju jednake šanse te da njeno iskustvo pokazuje da se od 1995. godine, kada je krenula u školu, ništa značajno nije promijenilo

 

"Puna provedba prava djeteta i osoba s poteškoćama u razvoju je vitalni državni interes“, poručila je ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac prilikom predstavljanja Analize stanja djece s poteškoćama u razvoju koju su u Sarajevu organizirali UNICEF i Delegacija EU u BiH.

Naglasila je da Konvencija o pravima djeteta i Konvencija o pravima osoba s invaliditetom obavezuju BiH da stvori uvjete koji će omogućiti djeci s poteškoćama da još od ranog djetinjstva budu uključeni u sve tokove života.

"Međutim, stvaranje tih uvjeta treba da prate financije i sredstva koja trebaju da dobiju porodice djece s poteškoćama" kazala je.

Borovac je također istakla nužnost izrade strategije o inkluzivnom obrazovanju djece s poteškoćama kao i osiguranje financija za provedbu.

Predstavnica UNICEF-a Geeta Narayan kazala je da predstavljaju Analizu stanja djece s poteškoćama, koju je uradio UNICEF u suradnji s partnerima, a koju je financirala EU.

"Ovo nije samo još jedno istraživanje, već istraživanje koje nam treba pomoći da ona djeca koja su najčešće 'nevidljiva', postanu 'vidljiva' te da njihova situacija bude u fokusu", naglasila je.

Kao najalarmantniji podatak iz analize, Narayan je izdvojila nesistemsko rješavanje problema, iako je ostvaren napredak u smislu ostvarivanja prava.

Da bi transformacija bila provedena, naglasila je, potrebno je uključiti sve segmente društva, vlade, roditelje, djecu, organizacije civilnog društva i donatore.

Šef Odjela za suradnju Delegacije EU u BiH Melvin Asin istakao je da je jedan od najvećih prioriteta EU zaštita i promocija prava djeteta te da s UNICEF-om rade na izradi politika i akcijskih planova koji su usmjereni na rješenje tog problema.

Kao dio tih aktivnosti, dodao je Asin, EU je financirala izradu Analize stanja djece s poteškoćama u razvoju u BiH te da su kao rezultat dobili određene preporuke koje se odnose na osiguranje i zaštitu prava te djece.

Također je zaključio da svi žele osigurati jednak pristup zdravstvenim uslugama i obrazovanju za svu djecu, a da bi se to postiglo, Asin je naglasio da svi moraju raditi i uložiti napore.

Aktivistkinja za prava osoba s invaliditetom Ana Kotur smatra da djeca s teškoćama u razvoju nemaju jednake šanse te da njeno iskustvo pokazuje da se od 1995. godine, kada je krenula u školu, ništa značajno nije promijenilo.

Također je naglasila da djeca s teškoćama u razvoju imaju problem u pristupu obrazovnim institucijama, ali da to nije problem samo fizičkog pristupa, već i literature, asistenata u nastavi i mogućnosti napredovanja.

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti