Udruga Jaglac: Trogodišnji program 'Jaglac, moj drugi dom' za boljitak osoba s intelektualnim teškoćama

Prema riječima voditeljice programa Lidije Stojković, opći cilj je doprinijeti razvoju nedostatnih usluga socijalne skrbi u cilju prevencije institucionalizacije te povećanje socijalnog uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama i osoba s invaliditetom u Virovitičko-podravskoj županiji

 

Udruzi Jaglac odobren je trogodišnji program 'Jaglac, moj drugi dom' – inovativna socijalna usluga i model skrbi u zajednici koji pridonosi neovisnom življenju i socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku (MDOMSP).

Vrijednost odobrenog programa po godini trajanja je 240.000 kuna, a provedba traje od 1. lipnja 2017. do 31. svibnja 2020. Partneri na programu su Grad Orahovica, CZSS Slatina, podružnica Orahovica i CZSS Virovitica, podružnica Obiteljski centar.

Prema riječima voditeljice programa Lidije Stojković, opći cilj programa je doprinijeti razvoju nedostatnih usluga socijalne skrbi u cilju prevencije institucionalizacije, te povećanje socijalnog uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama (IT) i osoba s invaliditetom (OSI) u Virovitičko-podravskoj županiji.

Specifični cilj programa je omogućiti inovativnu socijalnu uslugu i model skrbi na području Grada Orahovice, općina Čačinci, Zdenci i Crnac te doprinijeti neovisnom življenju, socijalnom uključivanju, razvoju i održavanju radnih navika osoba s IT i OSI u cilju poboljšanja kvalitete života osoba s IT i OSI.

Programom se nude dvije mogućnosti uključenja korisnika u programske aktivnosti, dakle sveobuhvatna podrška za odrasle osobe s lakim i umjerenim intelektualnim teškoćama s uslugom prijevoza i jednim obrokom.

Planirane su aktivnosti neovisnog življenja, radna okupacija organiziranje slobodnog vremena, radionice podrške u osobnom razvoju i razvoju socijalnih kompetencija.

Potom će biti provođen program povremene i djelomične podrške starijim osobama s umjerenim i težim intelektualnim teškoćama i za korisnike usluge osobne asistencije s uslugom prijevoza i jednim obrokom. Usto, program uključuje prijevoz osoba s invaliditetom i terenski posjet obitelji, aktivnosti usmjerene podizanju razine kvalitete života osoba s invaliditetom te organiziranje slobodnog vremena. U okviru projekta planirane su i druge aktivnosti koje će se samo djelomično financirati iz ovog programa, a to su djelatnici, troškovi provedbe programa, prijevoz korisnika, stručna podrška te studijska putovanja.

Jedna od početnih radionica bila je radionica edukacije o sigurnosti u prometu koju je Jaglacima odradila Auto-škola 'Oprez iz Našica održavši predavanje na temu 'Sigurnost u prometu', a potom su članovi Jaglaca prvi puta, na opće zadovoljstvo, imali prigodu probati voziti automobil na poligonu u Orahovici.

Na probnim vožnjama potaknuta je i jedna sjajna ideja, naime nabava osobnog vozila posebno uređenog za osposobljavanje osoba s invaliditetom. Tako bi se svim potrebitim osobama s područja Slavonije i Baranje, pa i šire, uvelike olakšalo polaganje vozačkog ispita. Ako projekt zaživi, spremna je sudjelovati i pomoći i Autoškola Oprez, koju je predstavljao instruktor Zoran Rajić.

Anita Blažinović