KBC Rijeka: Revolucionarna tehnologija za kvalitetniju skrb pacijenata s najtežim invaliditetom

Asistivna tehnologija donosi ugodnije okruženje i olakšava stručnom osoblju razumijevanje potreba pacijenata i pružanje bolje njege

 

KBC Rijeka postala je prva ustanova u Hrvatskoj koja pomoću napredne tehnologije omogućuje komunikaciju pacijentima koji zbog teškog zdravstvenog stanja ne mogu govoriti. Uprava KBC-a Rijeka prepoznala je potrebu da svojim pacijentima u jedinicama intenzivne njege koji ne mogu govoriti omogući da komuniciraju samo pogledom. Okosnica projekta je uređaj za potpomognutu komunikaciju Tobii Dynavox I-15+ koji prati pokrete očiju pacijenta i omogućava komunikaciju pogledom.

Tobii Dynavox I-15+ je uređaj koji olakšava komunikaciju između bolničkog osoblja i pacijenata koji imaju poteškoća s komunikacijom ili im je ona posve onemogućena. Riječ je o pacijentima koji pate od afazije, osobama 'zaključanim' u svom tijelu, pacijentima na ventilatorima, osobama koje pate od multiple skleroze, ALS-a, koje se oporavljaju od moždanog udara i slično.

"Ovaj multidisciplinarni sveučilišni projekt koristit će kao primjer dobre prakse u skrbi za pacijente s najtežim invaliditetom", ističu iz KBC-a Rijeka. "Uvođenjem ovakvih komunikacijskih alata KBC Rijeka želi poboljšati ishode liječenja i veće zadovoljstvo pacijenata, kao i veću produktivnost i zadovoljstvo osoblja. Asistivna tehnologija donosi ugodnije okruženje i olakšava stručnom osoblju razumijevanje potreba pacijenata i pružanje njege. KBC Rijeka, odnosno pacijenti bolnice imat će i druge koristi: veća učinkovitost i bolja usluga zdravstvenog osoblja, smanjenje mogućnosti zakašnjele dijagnoze i njege, a time i skraćivanje boravka u bolnici, manji broj liječničkih pogrešaka ili ponovnih dolazaka pacijenata u bolnicu uslijed otežane ili onemogućene komunikacije.

Uz pomoć ovog uređaja koji omogućava komunikacija pacijenta s bolničkim osobljem istodobno se znatno ubrzava i olakšava proces liječenja. Jasno je da poboljšanje kvalitete usluga i zadovoljstva pacijenata te povećanje učinkovitosti osoblja u konačnici rezultira i smanjenjem troškova.“

Partneri na projektu 'Komunikacija očima u JIL-ovima KBC-a Rijeka' su Tehnički fakultet, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Nastavni Zavod za javno zdravstvo PGŽ, Fakultet zdravstvenih studija, Dom zdravlja PGŽ te tvrtka E-Glas d.o.o.

Na instalaciji opreme bit će uključeni djelatnici Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te tvrtka E-Glas koja djeluje pri Znanstveno-tehnologijskom parku Sveučilišta u Rijeci. Cijeli se projekt odvija u suradnji sa švedskom tvrtkom Tobii Dynavox, vodećom tvrtkom u svijetu za proizvodnju asistivne tehnologije upravljane pogledom. Ukupni iznos osiguran za nabavku opreme nužne za pokretanje projekta iznosi 106.260 kuna, a oprema je prenosiva što omogućava korištenje po potrebi u JIL-ovima u KBC-u Rijeka.

Više informacija o ovoj sofisticiranoj tehnologiji na stranici www.eglas.hr/korisnici/komunikatori-za-bolnice.

Božica Ravlić

 

Povezane vijesti