Alternativna medicina: Kako na prirodan način usporiti starenje i 'živjeti punim plućima'

Prema tvrdnjama stručnjaka, od svih vanjskih čimbenika stres ostavlja najveće negativne posljedice na cjelokupno stanje organizma pa tako i na fizički izgled

 

Starenje je prirodan biološki proces koji je definiran kao postupna promjena stanica i tkiva kod svih bića.

Većina znanstvenika i anti-age stručnjaka slaže se s činjenicom da proces starenja ne može biti spriječen, ali ga zato možete usporiti ili odgoditi.

Svi mi žudimo za fizičkim karakteristikama koje krase mladenačko doba poput glatke i čvrste kože, jakih mišića, učinkovitog imunološkog sustava, jasne memorije, zdravog srca, mozga i ostalih organa. 

Ipak, kako je starenje neizbježno, tako se već u tridesetim godinama života počinju javljaju njegovi prvi znakovi. 

Proizvodnja proteina kolagena i elastina počinje opadati, uslijed čega koža polako gubi mladenački sjaj, postaje suša i tanja, a javljaju se i prve bore oko očiju, na čelu i u kutovima usana.

Fiziološki proces postupnog propadanja stanica počinje se odvijati i u ostalim organima ljudskog tijela.

Osim genetike, na proces starenja utječu i mnogobrojni vanjski faktori, koji na različite načine opterećuju vaš organizam.

Brzina, odnosno intenzitet starenja ovisi o tome u kolikoj mjeri je vaš organizam izložen njihovom djelovanju. 

Neki od uzročnika prijevremenog ili ubrzanog starenja:

- nepravilna prehrana

- stres

- pušenje

- alkohol

- smanjena fizička aktivnost

- premalo sna

- nedovoljan unos tekućine

- nepovoljni vremenski uvjeti poput jakog sunca, vjetra, hladnoće 

- ekološka onečišćenja

- genetika

Ako se odgovorno ponašate prema vašem tijelu i zdravlju općenito, mnoge korisne spoznaje iz područja anti-age medicine možete upotrijebiti u borbi protiv prijevremenog ili ubrzanog starenja.

Promjenom prehrambenih navika, pojačanom fizičkom aktivnošću, povremenim relaksiranjem duha i tijela, pozitivnim razmišljanjem te adekvatnom kozmetičkom njegom, vaš fizički izgled, kao i cjelokupno zdravstveno stanje mogu biti očuvani.

“Čovjek stari onako kako je živio”, stara kineska poslovica.

Iako ne postoji eliksir mladosti, niti univerzalna formula za očuvanje mladenačkog izgleda i stanja organizma, ipak postoje mnogobrojni prirodni načini pomoću kojih možete usporiti i barem djelomično nadmudriti starenje.

Pod pojmom prirodni anti-age stil življenja podrazumijevamo zdrav način života. pravilnu ishranu i adekvatnu brigu o vlastitom tijelu.

Pridržavajući se sljedećih načela zdravog života, u znatnoj mjeri možete doprinijeti usporavanju starenja, bilo da je riječ o fizičkom izgledu ili o općem stanju vašeg organizma. 

Stres je veliki neprijatelj ljepote i zdravlja. Prema tvrdnjama stručnjaka, od svih vanjskih čimbenika on ostavlja najveće negativne posljedice na cjelokupno stanje organizma pa tako i na fizički izgled.

Stres pogubno utječe na kolagen, koji je odgovoran za zdravu, elastičnu i mladoliku kožu. 

Uslijed smanjene proizvodnje i nedostatka ovog proteina koža postaje suha, mlohava i naborana.

Njegovo djelovanje ostavlja ozbiljne posljedice na svaki organ u ljudskom tijelu, a kronični stres može dovesti do niza tegoba, uključujući i neke vrlo opasne bolesti. 

Stres, nervozu, napetost i loše raspoloženje pokušajte držati pod kontrolom primjenjujući neke od metoda za relaksaciju poput šetnje, meditacije, joge, masaže i aromaterapije.

Štetne životne navike uvelike doprinose prijevremenom starenju. Primjerice, ovisnosti poput pušenja, alkohola te pretjeranog konzumiranja šećera kao i pržene i masne hrane pogubno djeluju na kožu, njezino zdravlje i ljepotu, ali i na zdravlje cijelog organizma.

Pretjerano izlaganje sunčevim zrakama također ostavlja neželjene posljedice na kožu i ubrzava njezino starenje.

Ništa manje štetna nije niti navika sunčanja u solariju, koja je prema tvrdnjama renomiranih stručnjaka odgovorna za mnoge negativne posljedice, poput suhe, dehidrirane i prerano ostarjele kože, pojave tamnih fleka i popucanih kapilara.

Opće poznato je da nedovoljan unos tekućine sa sobom nosi brojne loše posljedice za čitavo tijelo pa i za kožu.

Neke od njih su suhoća, crvenilo, perutanje i pojačana osjetljivost kože, gubitak sjaja i elastičnosti te prijevremeno i pojačano stvaranje bora. 

Preporučena količina tekućine koju biste trebali unijeti u organizam tijekom dana iznosi 1,5 do 2 litre.

Stručnjaci savjetuju ispijanje vode ili drugih zdravih napitaka u malim gutljajima, ravnomjerno tijekom cijelog dana.

Pomoći će i konzumiranje namirnica koje u svom sastavu imaju veliki postotak vode.

Za vrijeme spavanja vaše tijelo se regenerira i sakuplja energiju potrebnu za normalno funkcioniranje. 

Kronični nedostatak sna može ubrzati proces starenja te potaknuti razvoj bolesti povezanih sa starenjem poput hormonalnog poremećaja, visokog krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2, pretilosti, poremećaja metabolizma, gubitka pamćenja.

Stručnjaci se slažu da je organizmu potrebno najmanje šest sati spavanja, a nakon napornog dana čak osam do devet sati.

Redovita fizička aktivnost donosi sa sobom brojne zdravstvene pogodnosti.  Primjerice, smanjuje rizik od razvoja srčanih bolesti, moždanog udara, visokog krvnog tlaka, nekih vrsta raka, dijabetesa tipa 2 te mnogih drugih bolesti.

Svaki oblik fizičke aktivnosti potiče cirkulaciju, a time i eliminaciju toksina iz organizma kao i opskrbu svih organa hranjivim tvarima, što je od velikog značaja za zdravlje svih dijelova tijela, a posebno kože. 

Stručnjaci preporučuju intenzivnu fizičku aktivnost u trajanju od trideset minuta, najmanje tri puta tjedno. 

Izvor: alternativa-za-vas

 

Povezane vijesti