Protiv diskriminacije: Borba za bolji položaj osoba s invaliditetom u zračnim lukama i zrakoplovima
Povod je bio incident kad je petnaestogodišnjakinja s autizmom sa svojom obitelji bila maknuta iz zrakoplova tijekom presjedanja u jednoj zračnoj luci, jer je njezina majka tražila toplu hranu kako bi umirila uznemirenu djevojčicu
Najnoviji naputak američkog ministarstva prometa donio je pravila koja uslužni zaposlenici zrakoplovnih kompanija moraju slijediti u ophođenju s osobama s invaliditetom.
Te upute zapravo ne donose ništa novo, ali se inzistira na dosljednom poštivanju već postojećih pravila, kako za zračne luke tako i za putnike.
Povod za to je bio incident kad je petnaestogodišnjakinja s autizmom sa svojom obitelji bila maknuta iz zrakoplova prilikom presjedanja u jednoj zračnoj luci jer je njezina majka usred leta tražila toplu hranu kako bi umirila uznemirenu djevojčicu.
Događaj koji je uznemirio duhove ponukao je udrugu Autistic Self Advocacy Network da od američkog Ministarstva prometa zatraži detaljne upute uslužnim službenicima zrakoplovnih tvrtki o načinu ophođenja prema osobama s autizmom ili bilo kojim drugim invaliditetom.
Federalni zakon dopušta zabranu leta ili micanje s leta osobe s invaliditetom ako procjene da bi to bio "rizik za sigurnost ili zdravlje ostalih“ ali on ne može biti dio službene poslovne politike ili procedure.
Bilo kakva akcija u tom smislu naprosto ne može biti poduzeta samo na temelju nečije pretpostavke da bi invaliditet neke osobe mogao "ugroziti zdravlje i sigurnost“ ostalih putnika.
Ukoliko bi putnicima bio spriječen let zbog njihova invaliditeta, zrakoplovna luka mora dati pismeno objašnjenje ministarstvu prometa u roku od deset dana.
Naputak nalaže zrakoplovnim lukama da budu iznimno uviđavni kada komuniciraju s osobama s invaliditetom. Također pruža uslužnim djelatnicima informacije o različitim oblicima invaliditeta i daje primjere ispravnog ponašanja.
Putnici s invaliditetom ohrabruju se da kontaktiraju zrakoplovne luke glede svojeg skorašnjeg leta te da u razgovoru ukažu na svoje potrebe, kako u zrakoplovnoj luci tako i za vrijeme samog leta.
I naš zastupnik u EU parlamentu Andrej Plenković prošlog se prosinca uključio u borbu za bolji tretman osoba s invaliditetom koje putuju zrakoplovima. Plenković je naime Europskoj komisiji postavio pitanje u vezi s pravom osoba s invaliditetom da koriste pomoć psa vodiča u zrakoplovu.
U Europi živi otprilike 80 milijuna osoba s invaliditetom, kojima zračni prijevoznici često uskrate pravo korištenja psa vodiča.
Stoga je Plenković u zastupničkom pitanju Komisiji zatražio pojašnjenje je li dovoljna prethodna obavijest zračnim prijevoznicima za uvođenje psa vodiča, trebaju li države članice odrediti kazne za zračne prijevoznike koji putnicima uskrate ovaj oblik pomoći, te koji su pravni lijekovi dostupni putnicima s invaliditetom u tom slučaju.
Domagoj Glažar
Objavljeno: 08.09.2015