Anka Slonjšak: Novinari, o osobama s invaliditetom izvještavajte dostojanstveno
U sklopu kolegija Novinarska etika, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom i njezina savjetnica upoznale su studente novinarstva s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i ulogom medija u podizanju razine svijesti o problemima OSI
Predavanje je nastavak suradnje uspostavljene 2012. godine kada je predavanje na tu temu održano pred studentima koji su te godine pohađali kolegij Mediji i različitost.
U sklopu uloge promicanja Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i prepoznajući važnost medija u podizanju svijesti o sposobnostima osoba s invaliditetom i uklanjanju predrasuda i stereotipa, pravobraniteljica i njezina savjetnica drugu godinu za redom održale su predavanje budućim novinarima. Na početku predavanja studentima je podijeljena kratka anketa kako bi se pobudio njihov interes za temu, ali i dobio uvid u to kako razmišljaju o osobama s invaliditetom i važnosti medija za poboljšanje njihova položaja.
Studenti su upoznati s invaliditetom kako ga definira Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, odnosno socijalnim modelom shvaćanja invaliditeta kao i vrstama oštećenja koja u interakciji s okolinom mogu onemogućiti sudjelovanje u aktivnostima. Kako bi budući novinari mogli bolje izvještavati o osobama s invaliditetom, govorilo im se o načinu na koji osobe s invaliditetom vide ulogu medija i kako one same osjećaju da ih se predstavlja.
Poseban naglasak stavljen je na čl. 8 Konvencije Podizanje razine svijesti koji govori o dužnosti borbe protiv stereotipa, predrasuda i štetnih postupaka prema osobama s invaliditetom kao i potrebi promicanja pozitivne percepcije osoba s invaliditetom u društvu.
Studente smo zamolili da nakon predavanja sami oblikuju preporuku novinarima o tome kao izvještavati o osobama s invaliditetom.
U nastavku su neke od njihovih preporuka:
„U izvještavanju o osobama s invaliditetom koristite pravilne termine.(...)“
„Ne stavljajte naglasak na oštećenje, nego na osobu. Ne iskorištavajte ljudsku patnju za povećanje naklade, gledanosti i slušanosti.“
„Novinari, pišite o njima kako bi htjeli da pišu o tebi. S poštovanjem, zanimanjem i ravnopravno.“
„Osobe s invaliditetom nisu posebni ni različiti i zato ih se ne treba tretirati drugačije. Svi smo mi ravnopravni članovi društva, svatko poseban na svoj način. Svaku raznolikost treba poštivati.“
„Objektivno izvještavanje odnosi se i na osobe s invaliditetom. Prikažite ih normalno, prikažite njihove sposobnosti, rad i upoznajte društvo da su oni sasvim normalni koji žele raditi i voditi normalan život.“
In-Portal
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
Objavljeno: 15.05.2013