Dječja bolnica Srebrnjak obilježava Svjetski dan astme

Svjetski dan astme proglasila je Svjetska zdravstvena organizacija s obzirom da su alergijske bolesti, poput astme i kožnih alergija, u stalnoj ekspanziji i postaju ozbiljan problem razvijenog dijela svijeta

U zagrebačkoj Dječjoj bolnici Srebrnjak, specijaliziranoj za liječenje respiratornih bolesti u djece, nizom radionica obilježava se danas Svjetski dan astme, alergijske upale dišnih puteva, koja se danas uspješno kontrolira.
Na Svjetski dan astme, prvoga utorka u svibnju, stručnjaci svake godine upozoravaju na važnost ranog otkrivanja i liječenja te bolesti, jednog od najtežih oblika alergija koji je u stalnom porastu u razvijenom dijelu svijeta, istaknuo je u razgovoru za Hinu ravnatelj bolnice dr. Boro Nogalo.

U Dječjoj bolnici Srebrnjak godišnje se liječe desetci tisuća djece s respiratornim problemima i današnjim radionicama u bolnici, poput onih o uzimanju lijekova i terapiji, pravilnom disanju i izboru sportskih aktivnosti, želimo poručiti da djeca s dobrom kontrolom bolesti mogu biti dobri sportaši i uspješni u životu bez obzira na svoju bolest, kaže Nogalo.

Svjetski dan astme proglasila je Svjetska zdravstvena organizacija s obzirom da su alergijske bolesti, poput astme i kožnih alergija, u stalnoj ekspanziji i postaju ozbiljan problem razvijenog dijela svijeta.

Za to su, smatra se, odgovorne promjene u okolišu, prehrani i načinu stanovanja, ali i velika upotreba dezinfekcijskih sredstava, antibiotika, deterdženata i prehrambenih aditiva.

Dr. Nogalo ističe kako se broj pacijenata s alergijama u zadnjih 10 godina udvostručio u razvijenim zemljama tako da sada svaka četvrta osoba na svijetu ima neki alergijski problem. U Hrvatskoj, dodaje, riječ je o 7 do 10 posto stanovništva. Često je riječ o kroničnim slučajevima koji se ne mogu uspješno izliječiti, ali se može naučiti s njima kvalitetno živjeti.

Napominje i kako se sve više novca ulaže u istraživanja promjena u okolišu i prehrani, jer procjene govore da će kroz 5 do 10 godina 50 posto svjetske populacije bolovati od neke vrste alergije.

Hina

Foto: Slavko Midžor/PIXSELL