Alarmantno: Opasne kemikalije u komercijalnim deterdžentima koje truju vas i vašu obitelj
Osim što pogubno utječu na zdravlje, kemikalije koje svakodnevno koristimo u sredstvima za čišćenje trajno zagađuju okoliš
Jeste li znali da zrak u kućanstvima može biti dva do pet puta zagađeniji nego vani? Znate li da se u prosjeku u vašem domu može nalaziti 10 do 30 kilograma toksičnih materijala?
Oni se nalaze svugdje - od plastične ambalaže i sredstava za čišćenje kuće, do vrtnih pesticida i gnojiva.
Među glavnim uzrocima zagađenja životnog prostora su proizvodi koje svakodnevno koristite za čišćenje kućanstva. Oni često sadrže agresivne i toksične kemikalije kojima se nesvjesno izlažete ne znajući kakve posljedice mogu imati za vaše zdravlje.
Ova sredstva vezana su uz pojavu alergija i astme, iritacija, nepravilnog rada endokrinih žlijezdi, čak i nekolikih vrsta karcinoma. Jedan od takvih proizvoda su i deterdženti za rublje.
Toksične tvari
Prema američkim istraživanjima, prosječna obitelj tjedno opere oko 40 kilograma rublja. To je 35 milijardi pranja godišnje ili 17,5 milijardi čašica deterdženta za rublje samo u SAD-u. Ta količina, osim što ugrožava zdravlje, ozbiljan je problem za okoliš i vodeni sustav.
Ako koristite komercijalne deterdžente, morate biti svjesni opasnosti kemikalija koje većina njih sadržava. Između takvih kemikalija je natrijev lauril sulfat (SLS), ili natrijev lauret sulfat (SLES).
Ovu kemikaliju sadrže gotovo svi komercijalni deterdženti, no također i proizvodi za kosu, gelovi, sapuni i podloge za šminku. Postoji 16.000 istraživanja koja upozoravaju na njegovu štetnost. Ovaj sastojak može uzrokovati iritaciju očiju, trovanje unutrašnjih organa, potkopati rad reproduktivnog sustava.
Ovaj je sastojak neurotoksičan, ometa rad endokrinog sustava, izaziva biokemijske i stanične promjene, mutacije i rak.
SLS se može skrivati i pod ovim imenima:
Sodium dodecyl sulfate
Sulfuric acid, monododecyl ester, sodium salt
Sodium salt sulfuric acid
Monododecyl ester sodium salt sulfuric acid
A13-00356
Akyposal SDS
Aquarex ME
Aquarex methyl
1,4-dioksan
Dvije trećine deterdženata za rublje sadrži 1,4-dioksan.
David Steinman, aktivist za zaštitu okoliša, od 2007. provodi istraživanja na prisutnost ovog sastojka u proizvodima za kućanstvo. Šokantni rezultati pokazuju da mnogi popularni brendovi šampona, losiona, pa čak i proizvoda za bebe, sadrže ovaj spoj. Među njima su i neki brendovi organske kozmetike.
Ovaj spoj može uzrokovati rak, opasniji je od pesticida i velika je opasnost za vode.
Skriva se i pod imenima:
myreth, oleth, laureth, ceteareth, i bilo koji drugi "eth"
PEG
polyethylene, polyethylene glycol ili polyoxyethylene
oxynol
NPE (nonylphenol ethoxylate)
NPE je jeftini nonionički surfaktant često prisutan u deterdžentima za rublje, što znači da služi za bolje prodiranje sredstva u tkaninu. NPE ometa rad endokrinog sustava i oponaša estrogen, što može dovesti do hormonalnih poremećaja i raka.
Organizmi izloženi ovoj kemikaliji pokazuju oštećenja jetre, smanjenje testisa i broja spermija, ometen rast i metabolizam te pojačanu smrtnost.
Fosfati
Fosfati su zabranjeni u zemljama članicama EU, no upitno je, je li to tako u našoj regiji. Vrlo su popularni u deterdžentima za rublje zbog svojstva čišćenja i omekšavanja vode. Uzrokuju nuspojave u obliku proljeva, mučnine i iritacija na koži. Još više zabrinjava njihov utjecaj na okoliš.
Teško ih je pročistiti iz vode pa često završe u rijekama i jezerima, gdje uništavaju život.
Ostali zabrinjavajući sastojci na koje trebate obratiti pažnju
linearni alkil benzen sulfonati (LAS) ili anionski sulfaktanti
naftni destilati, koji su potencijalno kancerogeni
fenoli, koji mogu zatrovati čitav organizam
optički posvjetljivači, koji mogu uzrokovati mutacije bakterija i alergijske reakcije
natrijev hipoklorit (izbjeljivač)
EDTA (ethylene-diamino-tetra-acetate)
umjetni mirisi, vezani uz trovanje riba i životinja, te alergijske reakcije kod ljudi.
Prirodna alternativa deterdžentima
Postoji li zdrava alternativa štetnim deterdžentima? Potvrdan se odgovor skriva u orašastim plodovima porodice biljaka Sapindaceae. One se najviše uzgajaju na području Indije, Nepala i Tibeta, a poznat su i narodima Sjeverne Amerike.
Ovi oraščići obiluju prirodnim saponinima koji u dodiru s vodom stvaraju pjenu, učinkovito peru i omekšavaju rublje te su savršeno ekološki.
Ne štete tkanini, čuvaju boju, omekšavaju te su pogodni za pranje i najosjetljivijih materijala.
Hipoalergeni su i bez mirisa, pa su posebno preporučljivi ako imate malu djecu ili osjetljivu i alergijama sklonu kožu. Osim što su potpuno ekološki opravdani, veoma su ekonomični: kilogram oraščića pogodan je za 180 do 250 pranja!
Savršeno sredstvo za čišćenje kućanstva
S oraščićima možete zamijeniti većinu sredstava za kućanstvo jer se mogu koristiti i kao šampon, tekući sapun za ruke, sredstvo za čišćenje svih površina i pranje posuđa.Primjenjuju se i za čišćenje staklenih površina, pranje i detoksifikaciju voća i povrća, čišćenje nakita te kao sredstvo protiv raznih nametnika.
Oraščići se koriste i u ljekovite svrhe kod slabe cirkulacije, kašlja i probavnih tegoba. Postoje naznake da imaju određeno antikancerogeno djelovanje.
Izvor: alternativa-za-vas
Objavljeno: 28.09.2014