INTERVJU, MIHO KATIČIĆ Dubrovnik je prvi grad u RH koji u proračunu ima stavku za sport osoba s invaliditetom
Kako smo već pisali, Grad Dubrovnik se uključio u projekt Sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju, a još neke detalje projekta pojasnio nam je Miho Katičić, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo u Gradu Dubrovniku
Kako je krenula ideja za projekt i koji mu je glavni cilj?
- Kako to obično biva kad se rade dobre stvari i sretnu dobri ljudi, dogodila se sinergija dvaju inicijativa. Prva je poziv udruge 'Akademija zdravog življenja' da se Grad Dubrovnik uključi u projekt Sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju, Special Power League, dok je istovremeno Grad Dubrovnik raspisao javni poziv za Program javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom. Naime, Grad Dubrovnik je kao prvi grad u Republici Hrvatskoj u svom proračunu za ovu godinu izdvojio zasebnu stavku za sport osoba s invaliditetom u visini od 250 tisuća kuna.
Osnovni cilj projekta je integracija u društvo djece s teškoćama u razvoju kroz kontinuirano bavljenje sportskim aktivnostima, a dodatna dobrobit poboljšanje motoričkih i kognitivnih kapaciteta te druženje i stvaranje novih prijateljstava kroz igru i sport, neovisno o vrsti i stupnju fizičkih i intelektualnih teškoća.
Tko je sve uključen u projekt i koliko će djece s teškoćama obuhvatiti?
- Želeći dobiti što širu sliku o potrebama i afinitetima djece s teškoćama s područja grada Dubrovnika za bavljenje sportskim aktivnostima, Grad Dubrovnik je za suradnju zamolio predsjednicu Udruge 'Poseban prijatelj' Dženitu Lazarević, koja je pripremila i objavila anketni upitnik na koji se mogu javiti svi zainteresirani za uključivanje u ovaj projekt do 10. rujna ove godine. Rezultati dobiveni ovim upitnikom koristit će se za formiranje nogometnog tima koji će se uključiti u Sportsku ligu za djecu s teškoćama u razvoju - Special Power League, ali i kao podloga za pripremu Programa javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom. Roditelji i djeca svakodnevno se javljaju, a udruga 'Poseban prijatelj' vrijedno prikuplja i obrađuje podatke.
U projekt su uključene sve udruge koje skrbe za djecu s teškoćama u razvoju, a konačan broj utvrdit će se nakon obrade podataka.
Koliko projekt košta i koliko će trajati? Opišite nam njegov tijek.
- Nakon obrade podataka, formirat će se dubrovački nogometni tim koji će se uključiti u Special Power League, koja se pretežito financira donacijama i sponzorstvima.
Što se tiče bavljenja djece s teškoćama drugim sportovima, to će ovisiti o njihovom interesu i prijavama na javni poziv za Program javnih potreba u športu za osobe s invaliditetom. Voljeli bismo da se iskoristi cjelokupan iznos iz dubrovačkog proračuna za ovu godinu od 250 tisuća kuna. Taj će iznos u narednim godinama zasigurno rasti, sukladno potrebama, afinitetima i broju djece koja se uključe u sportske aktivnosti.
Koji su očekivani rezultati projekta i na koje sve načine će on doprinijeti boljitku djece s teškoćama u Dubrovniku?
- Ovo je projekt koji je puno 'više od igre'. Naravno da je bitno da djeca kroz bavljenje sportom budu zdravija, poboljšaju svoje fizičke i mentalne kapacitete, ali više od toga bitno je njihovo upoznavanje, druženje i prijateljstvo, a u širem društvenom smislu eliminiranje bilo kakve diskriminacije i u konačnici izjednačavanje mogućnosti za djecu teškoćama u razvoju i potpuna inkluzija u sve sfere društvenog života.
Koja bi bila vaša poruka djeci s teškoćama i njihovim obiteljima?
- Moja je poruka roditeljima da su njihova djeca djeca ljubavi kao i sva druga, samo traže više pažnje i njege i da im Bog da snage da uvijek budu uz njihov put, a djeci s teškoćama da znaju da su samo malo drugačija od druge djece, ali jednako vrijedna naše ljubavi, pažnje i skrbi.
Objavljeno: 09.09.2022