U vezi sam s mladićem koji ima invaliditet, a na poslu izložena spolnom zlostavljanju
PITANJE: V. P. (23) U vezi sam s mladićem koji ima invaliditet, pa sam uz njega počela pratiti vaš portal. Nadam se da mi možete pomoći.
Imam problem na poslu gdje sam često izložena neugodnim komentarima na osnovi spola. Uz to muškim kolegama je sasvim prirodno kao slučajno se prilijepiti uz mene s leđa i uživaju kad skočim od straha i nelagode.
Planiram se obratiti pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, ali možete li me uputiti što je sve po zakonu zabranjeno i ocjenjuje se kao spolna diskriminacija? Čitala sam kako RH ima Zakon o ravnopravnosti spolova, ali ne znam, uz pravobraniteljicu, tko je zadužen za provedbu tog zakona?
ODGOVOR: Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova (NN 82/08) diskriminacija je zabranjena na osnovu: spola, bračnog i obiteljskog statusa i spolne orijentacije. Diskriminacijom se smatra nepovoljnije postupanje prema ženama na osnovi trudnoće i materinstva. Zabranjena je diskriminacija u odnosu na mogućnosti dobivanja i nabave roba kao i diskriminacija u pružanju i pristupu uslugama. Područja na kojima je temeljem Zakona o ravnopravnosti spolova zabranjena diskriminacija su: područje zapošljavanja i rada, obrazovanja, političke participacije, medija, statistike, dobra i usluga.
Diskriminacija može biti izravna i neizravna (čl. 7. ZORS-a).
Izravna diskriminacija je svako postupanje uvjetovano spolom kojim se osoba stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji (čl. 7. st. 1. ZORS-a). Neizravna diskriminacija postoji kada neutralna pravna norma, kriterij ili praksa stavljaju osobe jednoga spola u nepovoljniji položaj u odnosu na osobe suprotnog spola, osim ako je ta pravna norma, kriterij ili praksa objektivno opravdana legitimnim ciljem, a sredstva usmjerena postizanju tog cilja su primjerena i nužna (čl. 7. st.2. ZORS-a).
Diskriminaciju predstavljaju i uznemiravanje i spolno uznemiravanje (čl. 8. ZORS-a). Uznemiravanje je svako neželjeno ponašanje uvjetovano spolom osobe, koje ima za cilj ili koje stvarno predstavlja povredu osobnog dostojanstva i koje stvara neugodno, neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje. Spolno uznemiravanje je svako neželjeno verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje spolne naravi, koje ima za cilj ili predstavlja povredu osobnog dostojanstva, a posebice ako stvara neugodno, neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.
Za osiguranje provedbe Zakona o ravnopravnosti spolova ustanovljeni su sljedeći mehanizmi: Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora, Pravobranitelj/ica za ravnopravnost spolova - neovisno tijelo, Ured Vlade RH za ravnopravnost spolova, Koordinatori/ce u tijelima državne uprave, Povjerenstva za ravnopravnost spolova.
In Portal
Objavljeno: 22.10.2018