Korak naprijed za OSI populaciju u BIH: Opća bolnica u Sarajevu uvodi standarde za osobe s invaliditetom

Uvođenje standarda, osim uklanjanja fizičkih barijera, olakšava i komunikaciju sa zdravstvenim djelatnicima koji nisu dovoljno pripremljeni za pristup osobama s invaliditetom


 

"Mi smo osobe s invaliditetom, ali je društvo to koje nas pravi 'invalidima' zato što nemamo pristup mjestima gdje možemo da radimo, školujemo se, idemo na liječenje, izlazimo... Početak uvođenja Inkluzivnih standarda za osobe s invaliditetom (ISOSI) u Općoj bolnici jedan je od načina i bitnih koraka na mijenjanju tog odnosa", kazala je Belma Goralija iz organizacije MyRight.

Osim što je ovaj proces važan za sve pacijente, a posebno za osobe s invaliditetom kojima će uvođenje ovih standarda direktno poboljšati kompletan pristup zdravstvenoj zaštiti, ovim se provode i obaveze koje je BiH preuzela 2009. godine ratifikacijom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom kao i preporuke UN komiteta za prava osoba s invaliditetom koje je BiH dobila u travnju 2017. godine, a koje je Vlada FBiH u lipnju 2017. usvojila i zadužila sve federalne institucije da pristupe njihovom provođenju bez odlaganja.

"Zahvalni smo osoblju Opće bolnice koja će s AKAZ-om isprobati inkluzivne standarde te u potrebi korigirati i doraditi kroz iskustva osoba s invaliditetom. Uvođenje standarda, osim uklanjanja fizičkih barijera, olakšava i komunikaciju i pristup – s jedne strane zdravstveni djelatnici nisu dovoljno pripremljeni za komunikaciju s osobama s invaliditetom, dok s druge strane osobe s invaliditetom osjećaju nelagodu jer im zdravstvene ustanove nisu prilagođene", rekla je Goralija dodajući kako se nada da će i drugi segmenti društva slijediti primjer zdravstvenog sustava koji je predvođen Općom bolnicom i AKAZ-om krenuo u promjenu odnosa prema osobama s invaliditetom, napominjući da se BiH potpisivanjem Konvencije na to i službeno obavezala.

Zlatko Kravić, ravnatelj Opće bolnice 'Prim.dr. Abdulah Nakaš', kazao je kako ova ustanova želi biti svijetli primjer kako se uz puno humanosti, dobre volje i određena materijalna sredstva može učiniti jako mnogo za osobe s invaliditetom.

"Ne radi se samo o promjenama fizičkih barijera, već i o ukupnoj promjeni svijesti društva i odnosa liječnika prema osobama s invaliditetom. Opća bolnica ima pristup zdravstvenoj zaštiti koji je uvijek bio otvoren za pacijente, ljudskost i dignitet čovjeka je nešto što je u tom pristupu najvažnije i nešto što se ne smije narušiti ni kod jednog čovjeka. Očekujem da ćemo ove standarde uvesti za osam do 12 mjeseci", kazao je Kravić.

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti