Slatka poduzetnička priča: Osobe s invaliditetom proizvode najfinije čokolade u Hrvatskoj

U Hedoni trenutno radi 14 djelatnika, a proširenjem pogona otvorit će se radno mjesto za još desetak osoba s invaliditetom

 

Nanese li vas put u Križevce, čokolaterija Hedona neizbježno je odredište. Simpatična, malena tvrtka koja već četiri godine uspješno širi svoje poslovanje, proizvodi neke od najfinijih čokolada i pralina koje ćete ikada probati. Prodaju je hotelima, bankama, velikim tvrtkama, koje svoje poslovne partnere vole iznenaditi takvim, unikatnim i personaliziranim poklonom. Hedona je prvo socijalno poduzeće u Hrvatskoj koje u proizvodnji zapošljava isključivo osobe s invaliditetom, dajući tako priliku ljudima koji godinama, zbog svojih poteškoća, bezuspješno pokušavaju zaraditi za kruh.

"Zagrebačkom hotelu Esplanade isporučujemo 1500 komada pralina svakog tjedna. Surađujemo s Valamar hotelima koji svojim gostima također nude naše proizvode. Naše čokolade prodajemo brojnim bankama, ali i različiti privatnim kompanijama. Nemamo kapaciteta biti u svim trgovinama, no naše se čokolade mogu kupiti u nekoliko supermarketa na području Zagreba. Posao se širi", kaže mlada prokuristica Hedone Đurđica Božić.

Kada su 2013. krenuli, bio je to izlet u nepoznato. Križevačka Udruga invalida na čelu s predsjednikom Petrom Gatarićem, shvatila je da je posao nešto što je brojnim osobama s invaliditetom toliko potrebno, a ipak nedostižno. Prepoznali su da će do posla teško, ako nešto sami ne poduzmu. I tako je nastalo prvo socijalno poduzeće u zemlji. Krenuli su skromno, u malenim prostorijama od šezdesetak kvadrata u kojem se smjestilo sve – od kancelarija do proizvodnog pogona i skladišta. Osim upravljačkog kadra, svi djelatnici Hedone osobe su s nekom vrstom invaliditeta. Posao je krenuo neočekivano dobro.

Početak je, priznaju, bio težak. Trebalo je nabaviti strojeve, educirati radnike, osmisliti recepte i vizualni identitet cijele priče. Pomogli su im fondovi Europske Unije, a dio novca za početnu investiciju pristigao je i iz državnog proračuna i, malo po malo, proizvodnja se pokrenula.

Nedavno se Hedoninu timu pridružio iskusni čokolatijer Dubravko Vitlov koji je čokolatijerski zanat ispekao u Belgiji, a potom brusio u vlastitom obrtu eksperimentirajući s okusima i receptima.

"Danas proizvodimo tamne, mliječne i bijele čokolade, s posipima ili bez, a radimo i sedam vrsta pralina. Nemamo neki godišnji kapacitet jer proizvedena količina varira, ovisno o željama klijenata, ali i godišnjem dobu. Primjerice, sada smo pojačali proizvodnju jer se bliži vrijeme božićnih blagdana, kada će potražnja za čokoladom sigurno narasti. Onda ćemo imati razdoblje smanjene potrošnje, naročito iza Nove Godine, ali nam brzo stiže Valentinovo, a čokolada je svakako jedan od zaštitnih znakova blagdana zaljubljenih", govori Vitlov.

Maleni pogon narastao je na 14 zaposlenih, priča o Hedoni proširila se medijima i društvenim mrežama, a sada ih čeka novi, veliki uzlet. Čim zatvore financijsku konstrukciju, Hedona namjerava uložiti još oko pet i pol milijuna kuna u opremanje i stavljanje u funkciju nove, modernije i veće tvornice.

Tako će iz skromnih prostora od šezdesetak kvadrata, Hedona uskoro preseliti u čak deset puta veći pogon. U hali od 600 četvornih metara u sklopu obližnjeg, spomenusmo, Tehnološkog parka i razvojnog centra, križevačka čokolaterija trebala bi čak utrostručiti svoju proizvodnju. Trenutno mogu proizvesti oko dvije tisuće pralina dnevno ili između 500 i 1000 tabli čokolada dnevno, ovisno o gramaži, recepturi i složenosti postupka izrade. S utrostručenom porizvodnjom nadaju se početi izvoziti svoje proizvode na, kada je o čokoladi riječ, zahtjevno europsko tržište. Čokolatijer Vitlov objašnjava nam kako je zaštitni znak tvrtke kvaliteta proizvoda. Zbog toga ne rade jeftine, već isključivo vrlo kvalitetne čokolade s visokim udjelom kakaa.

No, ono što je najbitnije jest da će Hedona proširenjem proizvodnih kapaciteta imati i veću potrebu za radnom snagom. Zaposlit će, ponovno, osobe s invaliditetom, dajući tako šansu za normalan život ljudima kojima će, često je slučaj, to biti prvi posao u životu.

"Iako još ne znamo točno, sigurno će nam trebati dodatne radne snage. Vjerojatno ćemo zaposliti još desetak osoba", govori prokuristica Božić, hvaleći svoje djelatnike kao izuzetno vrijedne kojima ništa nije teško.

"To su ljudi koji su jako sretni što imaju priliku raditi i svakog dana rado dolaze na posao. Brzo uče, marljivi su i žele raditi. Izuzetno smo zadovoljni s njima", kaže. A mi ih, naravno, pitamo je li im, nakon toliko vremena provedenog među slatkišima, čokolada pomalo dojadila. Odgovor stiže uglas – ne, čokoladu obožavamo! – zbog čega je, primjećujemo, ovaj posao raj za svakog sladokusca.

Anita Blažinović

 

Povezane vijesti