Joško Markić: Kako riješiti brojne probleme osoba s invaliditetom u Splitu
"Osobe s invaliditetom u Hrvatskoj, nažalost, spadaju u marginalizirane skupine čija su osnovna ljudska prava zanemarena, ugrožena i neostvarena", rekao je uz ostalo kandidat za zamjenika gradonačelnice Splita
Udrugu osoba s invaliditetom Split posjetio je kandidat za zamjenika gradonačelnice Splita, doc. dr. sc. Joško Markić. Predsjednica Udruge Senka Mrkonjić upoznala ga je s radom Udruge te poteškoćama na koje osobe s invaliditetom nailaze u gradu. U programu SDP/HNS koalicije posebna je pažnja posvećena potrebi intervencija u prostoru i arhitektonske prilagodbe osobama s invaliditetom.
"Osobe s invaliditetom u Hrvatskoj, nažalost, spadaju u marginalizirane skupine čija su osnovna ljudska prava zanemarena, ugrožena i neostvarena. Iako se radi o populaciji od gotovo 12 posto stanovništva, oni su često nevidljivi, pa tako u Splitu ne postoji ni javni WC za osobe s invaliditetom. Civilni sektor, odnosno nevladine organizacije, rade mnogo po ovom pitanju, ali je jedino ispravno i najbolje rješenje aktivnije djelovanje jedinica lokalne samouprave te dobra i kvalitetna suradnja svih zainteresiranih za poboljšanje uvjeta života i rada osoba s invaliditetom. Stoga ću predložiti imenovanje Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Splitu“, rekao je dr. Markić.
"Udruga osoba s invaliditetom Split je apolitična udruga, a kao probleme u svom radu ističemo potrebu da Grad preuzme skrb za servis i održavanje dizalica na plažama Bene i Bačvice te žurnog osmišljavanja dnevnog boravka za osobe s invaliditetom", ustvrdila je Senka Mrkonjić.
Zajedničko rješenje vide u uključivanju osoba s invaliditetom u donošenje i provođenje odluka koje se tiču upravo njih samih.
"Iznimno je važno uključivanje osoba s invaliditetom u donošenje odluka. Kada se konačno i odluči podići neka rampa, prilagoditi prostor, maknuti neka fizička barijera, napraviti intervencija u prostoru, postaviti zvučni semafor, što god – treba to raditi u konzultaciji upravo s onima kojima je to namijenjeno i koji će to koristiti. Radi se o mnogim detaljima koje osobe bez takvih poteškoća vjerojatno i ne primjećuju, a isti su iznimno bitni, primjerice kakva je kosina rampe, postoji li rukohvat, kakva je širina vrata, koliko je visoko umivaonik, postoji li neka stepenica. Svakako treba unaprijediti i uvjete rehabilitacije te obrazovanja osoba s invaliditetom, školovanja slijepih i slabovidnih osoba, korištenje znakovnog jezika za gluhe i gluhonijeme osobe itd. U našem gradu je potrebno osigurati dovoljno prostora u predškolskim ustanovama za djecu s teškoćama u razvoju te je potrebno dodatno osnažiti rad ustanova koje djeluju na području rehabilitacije. Stanje u gradu Zagrebu je po ovom pitanju mnogo bolje, pa trebamo učiniti sve što je u našoj moći da se i osobama iz Splita i južne Hrvatske pruže iste mogućnosti bliže njihovom domu", zaključio je dr. Markić.
In Portal
Objavljeno: 26.04.2017