Grad Zagreb: Beskućnici će kroz projekt ReStart dobiti priliku za novi život
Anđelka Bunić, upraviteljica Zadruge 'Martinov plašt', ne krije zadovoljstvo što su Grad Zagreb i Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom prepoznali vrijednost ReStarta te prihvatili biti nositelji projekta
U Zagrebu je predstavljen projekt ReStart – podrška beskućnicima za ulazak na tržište rada koji je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda s milijun i pol tisuća kuna.
Provodi se s ciljem razvoja prilagođenih socijalnih usluga za podršku beskućnicima u svrhu podizanja zapošljivosti i integracije na tržištu rada Grada Zagreba čime bi se utjecalo na sinergijsko djelovanje za rješavanje kompleksne problematike beskućništva na području Zagreba, a time i na području cijele Hrvatske.
"Grad Zagreb socijalno je najosjetljiviji i najodgovorniji grad u Europi, a koliko ga god mi razvijali uvijek jedan mali dio stanovništva ostaje na margini i treba pomoć. Vjerujem, zajedno s partnerima Udrugom 'RCCG Dom nade', Socijalno-uslužnom zadrugom 'Martinov plašt' i Sveučilištem u Zagrebu – Pravnim fakultetom te pridruženim suradnicima Caritas Zagrebačke nadbiskupije i tvrtkom Hedona, Grad Zagreb iznijet će projekt do kraja i pomoći zaboravljenima i potrebitima", kazao je gradonačelnik Milan Bandić na tiskovnoj konferenciji povodom predstavljanja projekta ReStart.
Anđelka Bunić, upraviteljica Socijalno-uslužne zadruge Martinov plašt, ujedno i osoba od koje je krenula inicijativa za ReStart, ne krije zadovoljstvo što je Grad Zagreb i Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom prepoznali vrijednost te prihvatili biti nositelji projekta.
"U okviru projekta ispunjavamo misiju da poboljšamo kvalitetu života marginaliziranim skupinama, konkretno beskućnicima", naglasila je Anđelka Bunić.
Nino Žganec, predstojnik Studija socijalnog rada, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, naglasio je kako se napokon u društvu progovara o beskućnicima na jedini ispravan način, dakle da se istraži njihova životna priča korištenjem znanstvene metodologije.
"U znanstvenom pristupu istraživanju koristit će se razgovor sa petstotinjak beskućnika i na temelju tih podataka utvrditi njihove stvarne potrebe i očekivanja. Napominjem da su beskućnici tek odnedavna prepoznati u zakonskom smislu kao posebna kategorija ugroženog stanovništva, iako smo ih svakodnevno gledali među nama", kaže Nino Žganec.
Jelena Lončar, ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, iznijela je podatak da je zadnjih godina u Caritasovu domu – Rakitje zabilježen sve veći broj osoba mlađe životne dobi, čak mladih koji su dio djetinjstva proveli u domovima socijalne skrbi koje su nakon punoljetnosti morali napustiti, a onda se nakon vrlo kratkog vremena našli na ulici.
"U sklopu projekta će se održavati radionice poslovne komunikacije, gdje će se korisnike učiti pisati zamolbe, životopise i sve potrebno pri traženju zaposlenja, motivacijske radionice i tečaj informatičkog opismenjavanja, a na Pučkom otvorenom učilištu Zagreb deset zainteresiranih polaznika moći se proći prekvalifikaciju prema vlastitom izboru", kaže na kraju socijalna radnica Vesna Hari, članica stručnog tima Projekta.
Božica Ravlić
Objavljeno: 02.10.2015