Nova studija: Na pomolu otkriće nove metode kontroliranja dijabetesa tipa 2
Ideja da poticanje živca može riješiti problem izgleda gotovo previše dobro da bi bila istinita, ali čini se da tehnika djeluje na štakorima, pa nije nerazumno nadati se se da bi isto moglo biti točno i za ljude
Značajno povećanje pojave dijabetesa tipa 2 u posljednjim desetljećima potaknulo je užurbanu potragu za lijekovima koji bi mogli liječiti stanje, kao i pokušaja rješavanja temeljnih uzroka bolesti. Ideja da poticanje živca može riješiti problem izgleda gotovo previše dobro da bi bila istinita, ali čini se da tehnika djeluje na štakorima, pa nije nerazumno nadati se se da bi isto moglo biti točno i za ljude.
Živac o kojem je riječ zove se karotidni sinusni živac, relativno mali i neprimjetni živac u vratu koji se povezuje s vrlo važnim vagus živcem.
Dijabetes tipa 2 nastaje kada tijelo ne uspije proizvesti dovoljno inzulina da regulira potrošnju šećera, ili pokazuje smanjenu reakciju na inzulin u mišićima i jetri.
U 2013. godini doktorica Silvia Vilares Conde iz CEDOC-NOVA medicinske škole u Portugalu dokazala je da karotidno tijelo, koje se obično smatralo svojevrsnim senzorom za kisik, ima ulogu u regulaciji osjetljivosti na inzulin u perifernim područjima tijela, a svaka neispravnost pridonosi dijabetesu. Karotidni sinusni živac, koji se povezuje s karotidnim tijelom, preaktivan je kod životinja s dijabetesom tipa 2.
Conde je pokazala da presijecanje karotidnog sinusnog živca u štakora s dijabetesom – prekidanjem veze između karotidnog tijela i mozga – vraća osjetljivost na inzulin i toleranciju na glukozu.
Kako Conde navodi u časopisu Diabetologia, ovo je prilično drastičan postupak. Ne samo da je nepovratan, nego posljedice mogu biti teške. Živac pomaže tijelu prepoznati nedostatak kisika i izaziva brže disanje kao odgovor. Bez njega, tjelesna bi aktivnost mogla postati opasna jer bi se moglo dogoditi da ne udahnemo dovoljno zraka koji nam je prijeko potreban u takvim situacijama.
Manje trajan i ekstreman pristup je primjena elektroda kako bi se modulirala aktivnost živca. Kada je Conde to pokušala, koristeći električnu stimulaciju, uočila je ne samo smanjenje simptoma dijabetesa tipa 2 u štakora, i to bez teških nuspojava, nego i da je postupak bio reverzibilan kada prestane stimulacija.
"Ovaj rad otvara vrata razvoju nove terapije za dijabetes tipa 2 koja će osigurati dugoročno kontroliranje bolesti bez značajnih štetnih učinaka i uplitanja u dnevne aktivnosti", rekla je Conde u izjavi, a prenosi portal IFLScience.
Damir Fatušić
Objavljeno: 17.01.2018