Gunjanske Zvjezdice možda više neće moći skrbiti o svojim korisnicima

Zvjezdice su bile u trogodišnjem programu sufinanciranom od strane resornog ministarstva koji je završio 31.svibnja, a zbog nepotpune dokumentacije sada su dobili odbijenicu. Riječ je o korisnicima s težom mentalnom retardacijom.

 

Ako se pod hitno ne pronađe rješenje i izostane financijska pomoć Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku koja bi im omogućila daljnji rad, Društvo osoba s invaliditetom Zvjezdice Gunja bit će prisiljeno staviti ključ u bravu.

 šesnaestero korisnika usluge poludnevnog boravka, djece i mladih iz jako socijalno ugroženih obitelji, s pretežno teškom mentalnom retardacijom uz pridružene smetnje ostat će prepušteni sami sebi, bez adekvatne skrbi koju su godinama imali.

Zvjezdice su bile u trogodišnjem programu sufinanciranom od strane resornog ministarstva koji je završio 31. svibnja i podnesen je zahtjev za uvrštenjem u novi program. Ministarstvo je nedavno sa 161 udrugom potpisalo ugovore o dodjeli financijskih sredstava za provedbu prve godine trogodišnjih programa”Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge”, a u tu je svrhu osigurano oko 33,5 milijuna kuna. Gunjanske Zvjezdice dobile su odbijenicu zbog nepotpune dokumentacije. Ove su se godine, naime, prijave po prvi puta podnosile elektronskim putem, a s obzirom na to da u Gunji, uz samu granicu s BiH koju su poharale katastrofalne poplave imaju problema s internetom, dogodilo se da jedan dokument nije valjano učitan i proslijeđen Ministarstvu. Udruga nije uvrštena u trogodišnji program financiranja i ostala je bez sredstava za daljnji rad. Strateški operativni plan koji je nedostajao Gunjanci su, doznajemo od predsjednice Udruge Stjepanke Lepotiz, poslali poštom, uložili žalbu i zamolili da ih se ipak uvrsti u razmatranje, što u Ministarstvu nisu prihvatili. Predsjednica i tajnica Udruge te općinski načelnik Gunje Anto Gutić poduzeli su niz mjera kako bi se propust ispravio ukazujući na značaj Udruge za izolirano i zapostavljeno područje istoka županjske Posavine, ali za sada bez rezultata. Zvjezdice aktivno djeluju od 2007. godine s ciljem poboljšanja kvalitete života osobama s invaliditetom. Budući da se radi o djeci koja dolaze iz male sredine gdje su mogućnosti prilično ograničene, Udruga i njezini projekti koje provodi iznimno su značajni i bitni. Za neke od korisnika Udruga je jedino mjesto za socijalizaciju i rehabilitaciju.

Zvjezdicama je, pojašnjava Leporiz, za nastavak redovnog funkcioniranja godišnje potrebno oko 320.000 kuna minimum.

„Pokrivamo pet sela, djecu dovozimo službenim vozilom. Moramo imati vozača, djeca imaju teška intelektualna oštećenja i uz odgajatelja moramo imati i pomoćnog odgajatelja i svi oni od 1. lipnja rade bez naknade. Životarimo, molimo i kumimo Županiju, gradove, općine, male lokalne privrednike da nam pomognu, bar da skupimo za režijske troškove jer ni za njih nemamo“, kaže. Inače, voditeljica poludnevnog boravka u Zvjezdicama, pomoćna odgojiteljica i spremačica/kuharica bile su zaposlene na pola radnog vremena, a tajnica na puno radno vrijeme dok je vozač bio zaposlen na šest sati.

Rješenje bi, smatra, bilo u stalnom financiranju, ali ga država trenutačno ne odobrava i sve je svedeno samo na trogodišnja financiranja.

„Uputili smo zamolbu ministrici Nadi Murganić za jednokratnom novčanom potporom, ali nikakav odgovor nismo dobili. Zamolili smo je da nam dođe u posjet, da vidi kakav objekt i uvjete imamo, poslali smo joj i zamolbom da načelnika Gunje, tajnicu i mene kao predsjednicu Udruge primi na 15 minuta, ali odgovora nema. Pokušali smo intervenirati i preko Županije, ministrice Gabrijele Žalac, obraćali smo se predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović, premijeru Plenkoviću, ali za sada rješenja nema“, razočarana je Leporiz.

„Situacija je katastrofalna. Ne znam koliko ćemo još moći izdržati, možda još maksimalno kolovoz, a onda nema druge nego ključ u bravu“, zaključuje i priznaje da su zbog novonastale situacije upitni i drugi projekti Udruge, kao što su asistenti u nastavi.

„Aplicirali smo za 10 asistenata u nastavi, pokušavamo osigurati jednog pomoćnika u nastavi školi u Vrbanji, dva u Soljanima i sedam u Gunji. I pitam se kako ćemo mi moći odraditi i taj projekt i što će uopće biti s tim ljudima ako nemamo ni za knjigovodstvo“, upozorava.

 

Tekst: Anita Blažinović