Stephen Hawking: Slavni znanstvenik s invaliditetom okrenuo novu stranicu u životu

Novi sustav, koji će kontrolirati infracrveni prekidač na Hawkingovim naočalama, omogućit će mu da govori dvostruko brže a ostale uobičajene radnje, kao što je pronalaženje kompjutorskih fileova, ubrzati do deset puta


Teoretski fizičar Stephen Hawking moći će brže i lakše komunicirati sa svijetom zahvaljujući novoj tehnologiji tvrtki Intel Corp i SwiftKey koja će zamijeniti staru platformu koja je njegov kompjuterizirani glas činila razumljivim ljudima diljem svijeta.

Hawking, autor bestsellera "Kratka povijest vremena" gotovo je potpuno paraliziran i ovisan o kompjutoru pomoću kojega govori i piše.

"Moj stari sustav bio je star gotovo 20 godina i bilo je teško dalje komunicirati i činiti stvari u kojima uživam", rekao je Hawking novinarima u utorak.

"S ovim poboljšanjima moći ću puno brže pisati, nastaviti predavati, pisati članke i knjige i lakše komunicirati sa svojim prijateljima i obitelji", dodao je.

"Novi sustav će mi promijeniti život i nadam se da će mi služiti idućih 20 godina", rekao je slavni znanstvenik.

Intel je priopćio da je zajedno s Hawkingom tri godine radio na novoj platformi nazvanoj ACAT (Assistive Context Aware Toolkit).

Novi sustav, koji će kontrolirati infracrveni prekidač na Hawkingovim naočalama, omogućit će mu da govori dvostruko brže a ostale uobičajene radnje, kao što je pronalaženje kompjutorskih fileova, ubrzati do deset puta.

Sustav radi na načelu pretpostavljenih tekstualnih algoritama koje je razvila britanska tvrtka SwiftKey, sličnih onima u "pametnim telefonima" i određenu će riječ izabrati nakon unosa samo 10 do 15 posto slova, što će značajno smanjiti potreban trud i vrijeme.

Program će početkom iduće godine biti javno dostupan, pa će ga moći koristiti ostali s bolešću motoričkih neurona, kvadriplegije i sličnih oblika invaliditeta.

"Ta tehnologija koja će biti besplatna i dostupna svima mogla bi jako olakšati život invalidima diljem svijeta", istaknuo je Hawking.

Jedan element, međutim, nije unaprijeđen. Hawking, koji je većinu svoje karijere proveo na sveučilištu Cambridge, našalio se da se njegov kompjuterizirani glas sjevernoameričkog naglaska ipak ne bi trebao mijenjati.

In Portal / Hina

 

Povezane vijesti