Unicef: Nova tehnologija i educirani stručnjaci za pravosuđe prilagođeno djeci
Više od stotinu pravosudnih stručnjaka - sudaca, državnih odvjetnika i njihovih zamjenika te stručnjaka koji rade s djecom u pravosuđu - osposobljeno je za odgovarajuće postupanje s djecom uz poštivanje njihova dostojanstva
Djeca žrtve i svjedoci kaznenih djela izuzetno su ranjiva, a pravosudni sustav koji nije prilagođen njihovim potrebama i pravima može im nanijeti dodatnu traumu. U posljednje četiri godine u Hrvatskoj gotovo 1500 djece žrtava ili svjedoka kaznenih djela ispitivano je bez potrebnih zaštitnih mjera. Od djece se tražilo da po nekoliko puta prepričaju situaciju koju su doživjela ili su ispitivana bez odgovarajuće pravne zaštite, čime su dodatno traumatizirana.
Regionalna direktorica UNICEF-a za Srednju i Istočnu Europu i Zajednicu Nezavisnih Država Marie-Pierre Poirier i ministar pravosuđa Orsat Miljenić predstavili su pilot projekt zaštite djece svjedoka i žrtava kaznenih djela koji će donijeti multidisciplinarne promjene u prilagodbi sudskih postupaka pravima i potrebama djece.
“Pravosudni sustav prečesto jednako pristupa djeci i odraslima. Međutim, pogrešno je na djecu primijeniti generičke mjere koje nisu prilagođene njihovoj dobi i razvoju“, rekla je Marie-Pierre Poirier.
Program uvođenja novih tehnologija, nakon edukacije stručnjaka u pravosuđu, počinje instalacijom audivizualne i informatičke opreme u Općinskim sudovima u Zagrebu i Splitu. UNICEF i Ministarstvo pravosuđa će u sklopu tog programa opremiti još osam općinskih i županijskih sudova, čime će biti pokriveno 70 posto svih kaznenih postupaka u koje su uključena djeca. Pored toga, u suradnji s UN-ovim uredom za borbu protiv droge i kriminala, u Hrvatskoj i regiji će do kraja godine biti predstavljen i vodič za ispravno postupanje s djecom svjedocima i žrtvama kaznenih djela.
"Pozdravljamo napredak Hrvatske u prilagodbi pravosuđa djeci i njihovim potrebama te se radujemo nastavku suradnje u osiguravanju pristupa pravdi za najranjiviju djecu i njihove obitelji" dodala je Marie-Pierre Poirier.
"Podrška UNICEF-a prilagođavanju hrvatskog pravosudnog sustava djeci ključna je u prevladavanju izazova vezanih uz vještine, znanja i tehnologiju, s kojima smo se svakodnevno suočavali u procesima u koje su uključena djeca“, rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Program prilagodbe hrvatskog pravosuđa djeci Regionalni ured UNICEF-a podržao je iznosom od 1,3 milijuna kuna, koji uključuje opremanje deset sudova najnovijom audiovizualnom opremom za snimanje djece u prostorijama u kojima će djecu ispitivati za to obučeni stručnjaci, u odgovarajućem okruženju i pod nadzorom suca istrage. To ulaganje omogućuje praćenje intervjua putem televizijskog ekrana u odvojenoj prostoriji s optuženikom, braniteljem, predstavnicima istrage i pravnim zastupnikom djeteta. Video snimka jednog intervjua može se koristiti tijekom sudskog postupka u slučaju podizanja optužnice protiv osumnjičene osobe, stoga dijete ne treba ponovno svjedočiti na glavnoj raspravi. Takav postupak je osmišljen kako bi se osigurala profesionalna kriminalistička obrada i pravedan postupak i suđenje za osumnjičenog i u najboljem je interesu djeteta.
Više od stotinu pravosudnih stručnjaka - sudaca, državnih odvjetnika i njihovih zamjenika te stručnjaka koji rade s djecom u pravosuđu (socijalni pedagozi, socijalni radnici) – osposobljeno je za odgovarajuće postupanje s djecom uz poštivanje njihova dostojanstva te na način prilagođen njihovoj dobi i intelektualnom razvoju. Edukaciju sudaca i državnih odvjetnika proveo je UNICEF u suradnji s vodećim stručnjacima iz Hrvatske i inozemstva.
Izvor: Unicef.hr
Objavljeno: 29.10.2014