Siromašan i s invaliditetom, kako da osvojim žensko srce?
PITANJE: F.C. (28) Tko mi može odgovoriti na pitanje? Situacija je sljedeća. Imam malo vidljiv invaliditet i u mirovini sam. Djevojke me doživljavaju samo do trenutka kad im kažem kolika su moja primanja
Ne znam kako doći do više novaca, ne mogu raditi. U mirovini sam s razlogom. Kako i gdje da upoznam djevojku koja će me prihvatiti ovakvog?
ODGOVOR: Za početak mog odgovora, uzet ću zadnju riječ iz Vašeg pitanja. Kad kažete „ovakvog“, kakvog to točno mislite, (s obzirom da imate, kako navodite „malo vidljiv invaliditet“)?
Sama ta riječ (koju ste nesvjesno upotrijebili), mi govori da osnovni problem nije u Vašem invaliditetu, pa čak ni u novcu kojeg nemate dovoljno, ili onoliko koliko biste željeli, nego u Vašem stavu oko toga. Čini mi se da u sebi još niste do kraja posložili stvari, što nije neobično s obzirom na Vašu (mladu) dob.
Poznato je da nas drugi najčešće vide onako kako i mi sami sebe vidimo, te ako je Vama samome, pa i nesvjesno, primarni problem u novcu, bit će i drugima koji s Vama dođu u doticaj.
Vidim kako upravo negodujete oko ove moje konstatacije, no, vjerujte mi, točna je!
Po meni, ono što djevojke više od „stanja u Vašem novčaniku“odbija od Vas, je Vaša neaktivnost i mirenje sa sudbinom.
Vjerujem kako ste u mirovini s razlogom, no ne vjerujem kako baš NIŠTA ne možete raditi.
Imam dojam kako ste se sami svrstali u ovu kategoriju jer na sebe, svjesno ili nesvjesno, gledate kao na „robu s greškom“, te tako mislite da za sebe i nemate pravo tražiti nešto više, kvalitetnije. To je, u stvari, pozicija žrtve uz koju najčešće „ruku pod ruku“ ide i samosažaljenje, kasnije vjerojatno i depresija, sve ono što rijetko kome, a naročito mladim, zdravim djevojkama kakve Vi tražite, može biti privlačno.
Stoga Vam djevojke, u stvari, žele dobro, prenose Vam poruku kako se sigurno kao osoba možete, bez obzira na Vaš invaliditet, ostvariti i na neki drugi način.
Čovjek je sazdan tako da se osjeća vrijednim kad nešto stvara (stvaranje je u njegovoj biti).
A pravo umijeće života upravo i jest znati najbolje iskoristiti ono što imamo na raspolaganju, što jednostavno znači: ne gledati u ono što ne možemo, već u ono što možemo!
Današnjem društvu veoma nedostaje ono što se naziva životnim optimizmom.
Mislite, lako je biti optimističnim nekome tko puca od zdravlja, tko je lijep, mlad, uspješan, financijski situiran... no, reći ću Vam kako to uopće nije na taj način povezano.
Životni optimizam je, u stvari, stanje duha.
I baš zbog toga, kad bi djevojke kod Vas vidjele malo više životnog optimizma (unatoč Vašem invaliditetu), to bi značilo kako se uz Vas mogu osjećati sigurnima, jer Vas životne poteškoće ne mogu obeshrabriti, dovesti u stanje malodušnosti ili slomiti.
U životu, često se nađemo u situaciji da se sami moramo boriti (izboriti) za ovo ili ono, te je dobro znati kako uza se imaš nekoga tko je na to spreman i tko to zna, a ne nekoga tko će zastati ili odustati pri prvoj prepreci. Vaš invaliditet je izvrsna prilika za vježbanje proaktivne životne pozicije. Ukoliko ne znate kakva bi to pozicija bila, (što nije nikakva sramota, jer se termin najviše koristi u stručnim krugovima, a njegovo korištenje se kod nas tek u novije vrijeme i šire uvriježilo), dajem Vam u zadatak da istražite što znači.
Ovo je također vježba da ne posežete za rješenjima koja se nude „na tanjuru“. Istina, do njih je lakše doći, no jesu li baš uvijek po Vašoj mjeri?
„Copy-paste“ je jednostavniji, no ipak „posuđen“ i nikada nije i ne može biti original, jel tako?
Vjerujem kako ste razumjeli što sam Vam željela reći, bez obzira na to što sam Vas možda malo i iritirala (i to je ponekad potrebno).
Ključne riječi: aktivno postavljanje u životu (puno privlačnije od punog novčanika ili barem jednako privlačno).
Ukoliko djevojkama koje susrećete ipak nije, onda pravu osobu za sebe tražite na krivom mjestu!
Zadatak br. 2: Pronađite nova mjesta, više po „svojoj mjeri“, na koja biste mogli otići.
Nadam se da ste odlučni u tome kako ne pristajete na to da Vas djevojka „doživljava“ samo zbog Vaših primanja.
Zašto biste i Vi uopće „doživljavali“ takvu?
Vesna Hari, dipl. inž. socijalnog rada
Objavljeno: 05.09.2013