Udruga osoba s invaliditetom 'Prijatelj': Naše ime govori tko smo

Ante Puljević, predsjednik udruge iz Metkovića, zajedno s članovima želi doprinositi izgradnji društveno-gospodarskog sustava u kojem će se uvažavati potrebe osoba s invaliditetom i poštovati njihovo ljudsko dostojanstvo

Udruga 'Prijatelj' osnovana je 2003. u Metkoviću, a godinu kasnije postaju članicom Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida (HSUTI). Od 2005.  važna su nit Mreže udruga osoba s invaliditetom Dalmacije.

Područje djelovanja Udruge su grad Metković i Opuzen, te četiri općine s pripadajućim naseljima (Slivno, Pojezerje, Kula Norinska i Zažablje) s ukupno 25.000 stanovnika. Na tom području Rehabilitacijska radionica u kojoj se educiraju i pripremaju članovi 'Prijatelja' za uključivanje na tržište radaregistrirano je 526 osoba s invaliditetom, od toga 119-ero djece i mladih do 18 godina. Svrha osnivanja Udruge bila je okupiti osobe s tjelesnim invaliditetom,  ujedno privući volontere i članove koji će pomagati u radu Udruge i na taj način senzibilizirati javnost za stvaranje boljih životnih uvjeta za osobe s invaliditetom. Do sada je u Udrugu učlanjeno 210 osoba s invaliditetom, 46 pomažućih članova i 30-ak volontera.

Neosjetljivost institucija

Marina Mustapić, studentica Pravnog fakulteta u Splitu, koja je u udruzi zadužena za odnose s javnošću, kaže kako je Udruga, kao i mnoge druge,  suočena s brojnim poteškoćama.
- Problem nastaje kad društvo ne prepoznaje i ne vidi prepreke s kojima su suočene osobe s invaliditetom. Jedan od najznačajnijih pokazatelja razvijenog civilnog društva je briga za osobe s invaliditetom. Osobe s bilo kojim oblikom invaliditeta teško se uspijevaju izboriti za svoja prava, za svoje ljudsko dostojanstvo i ravnopravno mjesto koje zaslužuju u društvu. OSI su uglavnom diskriminirani članovi društva. Nema sustava, nema senzibiliteta javnosti . Svrstavaju nas u socijalnu kategoriju, daju nam socijalnu naknadu i mirovinu, ali ograđuju se od mogućnosti da nam daju

"Malim koracima, ali velikim naporima možemo zajedničkim snagama, a tu mislim na društvo u cjelini, pomoći i nama osobama s invaliditetom otvoriti put integracije u svekoliki društveni život"

priliku za zapošljavanje. To je po meni kriv način razmišljanja. Tako razmišlja politika. OSI treba školovati, obrazovati, socijalizirati i zaposliti, dati im mogućnost da kao radno aktivni iskoriste svoje potencijale. Hrvatska je usvojila gotovo sve neophodne zakone koji reguliraju položaj i prava OSI. Zakoni su usklađeni sa Europskom praksom, no problem je što brojne institucije i dalje ignoriraju zakone i otvoreno krše prava OSI – kategorična je Marina Mustapić.

Očekivani napredak nikad dočekati

- U proteklom razdoblju uspjeli smo se organizirati i predanim radom stvoriti respektabilnu rehabilitacijsku radionicu u kojoj educiramo i pripremamo osobe s invaliditetom za uključivanje na tržište rada. Izrađene predmete prodajemo na prigodnim prodajama po dolini Neretve , a ostvarenu zaradu raspoređujemo za nabavku opreme i repromaterijala , te 20 posto na humanitarnu pomoć potrebitim članovima. Zapošljavamo dvanaest osoba s invaliditetom. Želimo i dalje doprinositi izgradnji društveno gospodarskog sustava u kojem će se osobe s invaliditetom tretirati tako da će se i u radu i u socijalnoj skrbi uvažavati njihove potrebe i poštovati njihovo ljudsko dostojanstvo – kaže Marina Mustapić.
U Hrvatskoj je stvoren pravni okvir za unaprjeđenje položaja OSI, ali u praksi nema očekivanog napretka. Zbog toga se OSI i dalje suočavaju s brojnim nedaćama ekonomske i socijalne prirode, kao i problemima iz oblasti obrazovanja i zapošljavanja. Osim s barijerama fizičke prirode, OSI su i dalje na svakom koraku izloženi diskriminaciji, pa čak i vrijeđanju.
- Malim koracima, ali velikim naporima možemo zajedničkim snagama, a tu mislim na društvo u cjelini, pomoći i nama osobama s invaliditetom otvoriti put integracije u svekoliki društveni život – zaključuje Marina Mustapić.
Ante Puljević, predsjednik UOSI 'Prijatelji' Metković, zajedno s članovima, pomažućim članovima i volonterima želi doprinositi izgradnji društveno-gospodarskog sustava u kojem će se osobe s invaliditetom tretirati tako da će se  u radu, kao i u socijalnoj skrbi, uvažavati njihove potrebe i poštovati njihovo ljudsko dostojanstvo.

Božica Ravlić