ŠK Hvidra-Brod: Novi pretendenti za naslov najboljeg šahovskog kluba osoba s invaliditetom

Stanje u šahu za osobe s invaliditetom je katastrofalno. Zato smo 2013. godine, na inicijativu Marka Damjanovića iz ŠK Stjepan Bosak – URIHO i nas iz ŠK Hvidra-Brod te kolega iz ŠK OSI Đurđevac, osnovali Hrvatski šahovski savez osoba s invaliditetom. Šah je jedina igra gdje se osobe s invaliditetom mogu natjecati s ostalom populacijom bez dodatnih poteškoća“, kaže Mato Opačak, predsjednik ŠK 'Hvidra-Brod'

Uz šahovske klubov Holding Đuro Đaković' i 'Brod', Slavonski Brod od prije četiri godine ima i Šahovski osoba s invaliditetom 'Hvidra – Brod'. Šahovski klub 'Hvidra-Brod' je neprofitna sportska udruga koja okuplja osobe s tjelesnim invaliditetom, vojne i civilne, ali članom kluba može postati i svaka fizička osoba.
Sjedište kluba je u Naselju Andrije Hebranga u Slavonskom Brodu. To je trinaesti šahovski klub u Brodsko-posavskoj županiji, a treći šahovski klub osoba s invaliditetom u Hrvatskoj koji se natječe u redovnoj IV. Hrvatskoj šahovskoj ligi - istok.
Nakon višemjesečne stanke krenuli s s pripremnim aktivnostima za proljetni početak četvrte Hrvatske šahovske lige –Istok. Seniorski sastav ŠK 'Hvidra-Brod' ostao je na okupu, nitko nije napustio klub , a predsjednik Mato Opačak može računati na dva nova igrača, drugokategornika Dominika Udovičića te Avgustina Vučkovića. Klub broji devet osoba s invaliditetom, od kojih su četiri težih i pet lakših. Do početka prvenstva 15. ožujka, Brođani imaju u planu uz redovne treninge održati klupski rejtingirani turnir za CRO–listu.
O planovima za ovu godinu, stanju u ekipi, ali i poteškoćama u radu, predsjednik kluba Mato Opačak kaže:
"Osim natjecanja u prvenstvu treće lige, planiramo nastupiti i na 21. Državnom prvenstvu osoba s invaliditetom u Poreču gdje ćemo predstavljati Brodsko-posavsku županiju. Sudjelovat ćemo i na Kupu Hrvatske u Šibeniku. Organizirat ćemo i 4. Memorijalni turnir u znak sjećanja na našeg umrlog člana HVIDR-e, majstorskog kandidata Zvonka Vidakovića. Održat ćemo i turnire u prigodi Dana grada i vojno-redarstvene akcije Bljesak. Nastupit ćemo na 21. ŠNIDOR-u u Virovitici i 20. Igrama dragovoljaca i veterana Domovinskog rata u Virovitici.
U ekipi imamo velike zaljubljenike u šah, osobe s invaliditetom kojima ova igra ujedno služi i kao terapijsko liječenje i tu nemamo nikakvih problema. Problema, kao i većina klubova, imamo s nedovoljnim financijskih sredstvima. Žalosno je da naš klub od Saveza invalida grada i županije nije dobio za svoju redovnu djelatnost ni kune već neko vrijeme“.
Opačak je nekoliko godina obnašao i dužnost izbornika Hrvatske reprezentacije u šahu za osoba s invaliditetom. Na početku mandata susreo se s nizom poteškoća.
"Kada sam prije pet godina preuzeo reprezentaciju Hrvatske, stanje u šahu osoba s invaliditetom bilo je katastrofalno. Nije postojala nikakva dokumentacija niti se vodila evidencija sa svjetskih turnira, a reprezentacija nije bila pripremljena za nastupe. Zato sam zahvalan svom prijatelju, profesoru Ivici Kolakovskom koji mi je puno pomogao da ustrojimo reprezentaciju onako kako to mora biti. U Hrvatskoj trenutno imamo samo četiri kluba osoba s invaliditetom kojima je djelatnost šah, a to su: ŠK Stjepan Bosak - URIHO iz Zagreba, ŠK Hvidra-Brod iz Slavonskog Broda, ŠK OSI Đurđevac i novoosnovani ŠK Kralj, također iz Slavonskog Broda, što je katastrofalno. Zato smo 2013. godine, na inicijativu Marka Damjanovića iz ŠK Stjepan Bosak – URIHO i nas iz ŠK Hvidra-Brod te kolega iz ŠK OSI Đurđevac osnovali Hrvatski šahovski savez osoba s invaliditetom. Namjera nam je razviti šahovske aktivnosti i razinu igre kod osoba s invaliditetom na teritoriju Republike Hrvatske. Šah je jedina igra gdje se osobe s invaliditetom mogu natjecati s ostalom populacijom bez dodatnih poteškoća“, zaključuje Mato Opačak.

In-Portal