Ministrica Opačić pozvala akademsku zajednicu na suradnju pri izradi Obiteljskog zakona

Jedan od najvećih problema na tom području jest manipulacija djecom nakon rastave braka, rekla je je ministrica socijalne politike i mladih, ističući kako dosad ni sustav socijalne skrbi ni sudstvo nisu imali instrumente kojima bi rješavali takve manipulacije

Potpredsjedica Vlade RH i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić pozvala je danas na otvorenju Međunarodne znanstvene konferencije "Petar Šarčević" u Opatiji akademsku zajednicu da se aktivno uključi u izradu novoga Obiteljskog zakona.
Konferencija s temom "Obitelj i djeca: europska očekivanja i nacionalna stvarnost" održava se treći put i nosi ime Petra Šarčevića, pokojnog profesora riječkoga Pravnog fakulteta.

Ministrica Opačić ocijenila je da obiteljski zakon pokriva vrlo osjetljivo područje te da bi o njemu trebali raspravljati svi mjerodavni instituti.

Jedan od najvećih problema na tom području jest manipulacija djecom nakon rastave braka, rekla je je, ističući kako dosad ni sustav socijalne skrbi ni sudstvo nisu imali instrumente kojima bi rješavali takve manipulacije. Dodala je da su u nacrt zakona ugradili mehanizme za rješavanje takvih slučajeva koji bi trebali smanjiti pritisak na pravosuđe i umanjivati sukobe među ljudima koji se rastaju.

"Ako netko pronađe bolji mehanizam, spremni smo ga prihvatiti", istaknula je.

Kao jednu od novosti budućega Obiteljskog zakona navela je uvođenje pravnog zastupnika za djecu i osobe lišene poslovne sposobnosti. Za to će se pronaći novac u sustavu, dodala je.

Zakon nudi i mehanizme osiguravanja da oba roditelja budu u kontaktu s djetetom nakon rastave, rekla je ministrica i dodala kako su i tu spremni prihvatiti bolje rješenje ako se pronađe.

I zajednički roditeljski plan za one koji se rastaju a mogu se dogovoriti dio je prijedloga zakona jer dijete nije predmet koji imate godinama pa ga izgubite, nego je živo biće i imate odgovornost za njega, istaknula je.

Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić ocijenila je da je vrijednost takvog skupa u tome što se mogu usporediti pravne prakse Hrvatske i Europe na području obiteljskog prava. "Prilagodba hrvatskoga obiteljskog zakonodavstva europskom važna je, među ostalim, i u slučajevima kad roditelji žive u različitim europskim državama", rekla je.

Stručnjakinja za obiteljsko pravo, osnivačica i predsjednica Europske komisije za obiteljsko pravo Katarina Boele-Woelki izložila je povijesni pregled i sadašnje stanje europskoga obiteljskog prava. Istaknula je znatne promjene u posljednjih nekoliko desetljeća u društvu, koje su se odrazile i na obiteljski zakon u nekim državama, poput izjednačenja službenog braka i života u zajednici ili istospolnih brakova.

Također je rekla da je zajedničko europsko obiteljsko zakonodavstvo važno zbog partnera ili onih koji se rastaju a žive u različitim državama. U sklopu izgradnje tog zakonodavstva trebalo bi provesti opsežna istraživanja određenih sustava te odabrati najbolja rješenja, dodala je.

Konferencija, koja se održava treći put, nosi ime Petra Šarčevića, pokojnog profesora riječkoga Pravnog fakulteta koji se bavio europskim pravom i utemeljio prvi kolegij europskog prava na hrvatskim pravnim fakultetima, rekao je prodekan Pravnog fakulteta u Rijeci Budislav Vukas. Profesor Šarčević bavio se i diplomacijom, a bio je veleposlanik u SAD-u i Švicarskoj.

Organizatori dvodnevnoga skupa su Zavod za europsko i usporedno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci, Hrvatska udruga za poredbeno pravo i Pravosudna akademija Republike Hrvatske, a svrha je skupa upoznati pravnu javnost s rješenjima međunarodnoga privatnog prava Europske unije na području obiteljskih odnosa.

Hina

Foto: PIXSELL