SUVENIR ARBOR Put od predstečaja do milijunskih ulaganja Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom

"Tvrtka ne samo da je izašla iz predstečaja nego zadnjih pet godina imamo investicije  od gotovo četiri milijuna kuna u modernizaciju. Bitno je to stoga što je to ustanova s tradicijom koja ovoga trenutka zapošljava 57 radnika, od toga 38 osoba s invaliditetom", rekao je Damir Bajs, župan Bjelovarsko- bilogorske županije 


Županijska ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Suvenir Arbor izašla je iz predstečaja u koji je ušla u prosincu 2013. godine. Riječ je o županijskoj ustanovi koju je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs 2013. kada je ponovno postao župan zatekao u teškom stanju, praktički pred zatvaranjem s dugovanjima prema državi, dobavljačima i samim radnicima u iznosu od 2,6 milijuna kuna.
Svjestan situacije, ali i značaja tvrtke koja zapošljava osobe s invaliditetom župan Bajs tada se ulovio u koštac s problemima i krenulo je rješavanje pitanja predstečajne nagodbe. Podrazumijevalo je to brojne dogovore i niz sastanka s Ministarstvom financija, vjerovnicima, Hrvatskim šumama, ali u konačnici i s radnicima koji su se bojali za opstanak tvrtke, a samim time i za svoja radna mjesta svjesni činjenice ukoliko se proizvodnja u Suveniru ugasi da će više teško doći do radnog mjesta.
Tadašnji napori županijske vlasti i nastojanja da spase jednu od rijetkih ustanova koje zapošljavaju osobe s invaliditetom urodili su plodom. U predstečajnu masu tada se ušlo s milijun kuna dugovanja od kojih je polovica u međuvremenu otpisana, a Suvenir je u studenom ove godine podmirio sva svoja dugovanja u predstečajnom nagodbi u iznosu od 430 tisuća kuna.
Uz sredstva koja su bila vezana uz predstečajnu nagodbu dodatna dugovanja odnosila su se i na redovito poslovanje tvrtke, a danas možemo reći kako je ona stavljena u okvir normalnog funkcioniranja podmirujući svoje obveze  prema dobavljačima, Hrvatskim šumama i radnicima.
Tako je u posljednjih pet godina napravljen potpuni zaokret u radu i proizvodnji Suvenira Arbor i danas možemo reći kako je poslovanje stabilizirano, tvrtka zapošljava 57 radnika, od kojih su njih 38 osobe s invaliditetom. Osnovni cilj tvrtke u županijskom vlasništvu nije profit, već želja da se nastavi tradicija duža od četrdeset godina, tijekom kojih se uspješno integriraju osobe s invaliditetom u zajednicu omogućavajući im samostalan rad i dostojan život.
Dosta se ulagalo u opremu i nove strojeve, gotovo 4 milijuna kuna, dakle u modernizaciju pogona, ali i sam asortiman proizvoda koji se u mnogočemu unaprijedio i proširio. Sve to zajedno ogromnim zalaganjem osnivača i Uprave doprinijelo je širenju tržišta, pronalasku novih kupaca u zemlji i inozemstvu.
Izgrađeno je tako novo skladište za sirovinu vrijedno 425 tisuća kuna, adaptirana je i dograđena pilana u vrijednosti od 490 tisuća kuna, a ovih dana raspisan je i javni poziv za gradnju nove proizvodne hale vrijedne gotovo 1,8 milijuna kuna.
Danas se proizvodi Suvenira Arbor mogu naći na policama najvećih trgovačkih lanaca namještaja u Hrvatskoj, a proizvodi se izvoze i u europske zemlje poput Francuske, Njemačke i Velike Britanije i sa zadovoljstvom se može reći kako 90 posto svojih proizvoda Suvenir izvozi na inozemno tržište. Riječ je o visokokvalitetnim proizvodima od drva prvenstveno hrvatskog hrasta i bukve.
Sve to zajedno trebalo bi rezultirati povećanjem prihoda Suvenira Arbor, jer želja je osnivača Bjelovarsko-bilogorske županije da se na tržištu ostvare dobri financijski rezultati i prihodi i samim time rastere davanja iz županijskog proračuna koja na godišnjoj razini iznose 1,8 milijuna kuna.
- S obzirom da je Suvenir Arbor jedna od tek tri ustanove u Hrvatskoj koja zapošljava osobe s invaliditetom, ja kao župan sam rekao da ćemo napraviti sve što je u našoj moći da ustanova uđe u predstečaj. Ulazak u predstečaj je zahtijevao niz aktivnosti i zahvaljujem se onima koji su sudjelovali u tome. Niz ustanova i tvrtki je ušlo u predstečaj, a vrlo malo ih je iz predstečaja izašlo. Suvenir Arbor je ustanova koja se riješila svih predstečajnih obveza i postala tvrtka koja normalno funkcionira.  Naglasit ću da to nije bilo niti jednostavno niti lako. Ja kao župan sam sudjelovao u nizu aktivnosti baš kao i moj dožupan i mnogi drugi. U međuvremenu se dogodilo da je došao novi ravnatelj, gospodin Baščevan i ja ću pohvaliti njegove aktivnosti koje su dovele do toga da ovoga trenutka ustanova radi pozitivno, da je vratila ukupnost dugova koje je imala iz predstečaja. Ne samo da je izašla iz predstečaja nego ovoga trenutka imamo investicije u zadnjih pet godina od gotovo 4 milijuna kuna u modernizaciju. Bitno je to stoga što je to ustanova s tradicijom koja ovoga trenutka zapošljava 57 radnika, od toga 38 osoba s invaliditetom. Nadamo se da će se pozitivnim poslovanjem nastaviti ono što je ključno, a to je da se nastavi tradicija uspješnog integriranja i inkluzije osoba s invaliditetom,a to je vezano uz pravo na rad i dostojan život - rekao je župan Damir Bajs.
- Možda bi bilo najbolje postaviti pitanje što bi bilo da se ta odluka 2013.godine nije donijela. Dogodio bi se stečaj i jedina zaštitna radionica koja se nalazi u Slavoniji bi se ugasila, jedina koja se bavi proizvodima od drva i jedina koja zapošljava takav veliki udio osoba s invaliditetom u ukupnom broju zaposlenih, to je 66 posto.  Mi smo bili ustanova slučaj 2013.godine, na svakoj Županijskoj skupštini se govorilo kroz prizmu problema i župan je mogao odlučiti da se taj problem ugasi. Zahvalni smo Županiji koja nam je pomagala financijski kroz proračun a i sada nam  pomaže što nas je uključila u obnovu škola i zdravstvenih ustanova - istaknuo je ravnatelj Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje Suvenir Arbor Alen Baščevan.
- Prije svega zahvaljujem gospodinu županu na pozivu, ali  i na svemu što je do sada napravio za Suvenir. Kada je trebalo donijeti odluku o predstečaju, a bila je to jako teška odluka, bio je sam jer su svi bili protiv. Zahvaljujem mu što je donio tako mudru odluku da se spasi Suvenir i svi zaposlenici. Ja mogu govoriti sa stajališta osoba s invaliditetom. Jako dobro znam što znači raditi i osjećati se koristan, prije svega sebi i naravno društvu i svojoj obitelji. Jako je bitno da osobe s invaliditetom budu zaposlene i zato još jednom zahvaljujem županu na svemu što je napravio,a napravio je puno - naglasila je Vesna Cerovečki, sindikalna povjerenica za osobe s invaliditetom.
Anita Blažinović