Dobra vijest: Apple želi uvesti 13 novih ikona za predstavljanje različitih invaliditeta
"Trenutni izbor 'smajlića' pruža široku lepezu ljudi, aktivnosti i objekata koji su značajni za javnost, ali vrlo malo govori o životnim iskustvima osoba s invaliditetom", kažu iz Applea
Apple želi uvesti niz novih emojia (emotikona, smajlića, op. a.), koji su namijenjeni boljem predstavljanju osoba s invaliditetom u porukama i drugim oblicima digitalne komunikacije.
Tehnološki div objavio je ovog mjeseca prijedlog koji poziva na 13 emojia koji, među ostalim invaliditetima, prikazuju i ljude koji koriste obična i elektromotorna invalidska kolica, pse pomagače i protetiku. Mnoge ikone imaju muške i ženske verzije, a Apple također preporučuje varijante za različite boje kože.
"Trenutni izbor emojia pruža široku lepezu ljudi, aktivnosti i objekata koji su značajni za javnost, ali vrlo malo govori o životnim iskustvima osoba s invaliditetom", kažu iz Applea u prijedlogu.
"Ovaj novi set emojia koji predlažemo ima za cilj pružiti širi raspon mogućnosti za predstavljanje osnovnih kategorija za osobe s invaliditetom", objašnjavaju.
Plan je poslan Unicode Consortiumu, organizaciji koja standardizira emojie. Sastanak grupe je predviđen sljedećeg mjeseca, kako bi razmotrili koje će se ikone dodati 2019. godine u katalog emojia koje nude Apple, Google i drugi proizvođači uređaja.
Apple je rekao da surađuje s Američkim vijećem slijepih, Zakladom za cerebralnu paralizu i Nacionalnom udrugom gluhih kako bi razvili emojie, koji su usmjereni na četiri glavne kategorije ljudi – one koji su slijepi ili slabovidni, pojedince koji su gluhi ili nagluhi, ljude s tjelesnim poteškoćama i osobe s nevidljivim invaliditetima.
U prijedlogu, Apple je priznao da 13 emojia koje preporučuju ne nude potpunu zastupljenost invaliditeta.
"Ovo ne treba biti sveobuhvatan popis svih mogućih prikaza invaliditeta, ali treba pružiti polazišnu točku za veću zastupljenost raznolikosti unutar emoji svemira", kaže Apple, a prenosi Disability Scoop.
Appleov potez dolazi gotovo dvije godine nakon što je londonska skupina za zastupanje interesa osoba s invaliditetom Scope uvela niz od 18 emojia koji prikazuju osobe s različitim poteškoćama. Iz Scopea su rekli da se nadaju da će objavljivanje ikona potaknuti Unicode Consortium da uključi slične ikone u svoju knjižnicu.
Damir Fatušić
Objavljeno: 28.03.2018