Žena s cerebralnom paralizom na rubu živčanog sloma i u stalnom sukobu s okolinom
PITANJE: H. T. (30) Poštovani, javljam se jer ne znam više sama objasniti promjene koje imaju loše djelovanje na moj cjelokupan život.
Imam cerebralnu paralizu i dobro se nosim s posljedicama bolesti. Kroz godine odrastanja naučila sam prihvatiti život koji imam. No, sada s 30 godina totalno sam izgubljena zbog menstrualnih tegoba. Dok sam ranije imala tegobe koje bih lako prevladala, bolove i grčeve, danas se povlačim iz života. Imam dojam da moj PMS traje cijeli mjesec. Stalno sam depresivna, napeta, svadljiva, ulazim u sukobe svjesno i nepotrebno, ali to uvidim tek naknadno. Na rubu sam živčanog sloma. U čemu je problem? Ovako ću zaratiti sa svima u svojoj okolini...
ODGOVOR: Žene u pravilu osjećaju neki od tri tipa predmenstrualnih tegoba. Predmenstrualnu promjenu kod koje se obično pojavljuje jedan tjelesni simptom, poput npr. nadutosti i osjećaja težine. Predmenstrualni sindrom (PMS) je pojava emocionalnih, bihevioralnih i tjelesnih promjena, obično u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, 10 do 14 dana prije pojave menstruacije, a pojavljuje se u oko 75 posto žena.
Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD) ima slične kliničke simptome kao PMS, ali su znatno jače izraženi, te uzrokuju otežano funkcioniranje u poslovnom, socijalnom ili društvenom životu. PMDD se pojavljuje u oko 3-8 posto žena u općoj populaciji. PMDD je najizraženiji od ranih dvadesetih do ranih tridesetih godina života. Iako čest poremećaj koji se može vrlo uspješno liječiti, PMDD i dalje ostaje zanemareno i često neprepoznato stanje. Tome u prilog govore podaci iz strane literature: više od 50 posto žena koje boluju od PMDD-a traži pomoć ginekologa ili liječnika opće medicine, a tek vrlo rijetko psihijatra. Osnovni simptomi PMDD-a su: depresivno raspoloženje, osjećaj beznađa, izražena anksioznost i napetost, iznenadne promjene raspoloženja, ustrajna i izražena razdražljivost, ljutnja, sukobljavanje, smanjen interes za uobičajene aktivnosti, posao, školu, društveni život, smanjena koncentracija i sposobnost zadržavanja fokusirane pažnje, slabost, umor, gubitak energije, izražene promjene apetita, prejedanje, potreba za određenom vrstom hrane, nesanica ili povećana potreba za snom, osjećaj gubitka kontrole pri uobičajenim aktivnostima, tjelesni simptomi poput porast tjelesne težine, nadutost, osjetljivost ili oticanje dojki, glavobolja, bolovi u mišićima ili zglobovima.
Iako ne postoji pravi lijek za PMS, možete koristiti prirodne i jednostavne lijekove i vježbati nekoliko zdravih navika da se smanji ovaj problem. Ograničite unos soli jer doprinosi zadržavanju vode, smanjite unos prerađene hrane i rafiniranih šećera, jedite više hrane bogate vitaminima B kao što su jaja, mlijeko, perad, riba, soja, lisnato zelje, integralne žitarice, pšenične klice, zobene pahuljice i orašaste plodove. Uključiti više vlakana u ishrani što promovira crijevnih čišćenja estrogena. Sirova mrkva je posebno korisna. Pijte dosta tekućine, smanjite unos kofeina, nikotina i alkohola. Dovoljno spavajte tj. najmanje 8 sati svaku noć. Borite se sa stresom na zdrav način družite se sa prijateljima, vježbajte.
Izvrstan prirodni lijek za menstrualne probleme je đumbir. Veoma je efikasan u smanjenju ozbiljnosti simptoma PMS, uključujući i grčeve. PMS kad je jako izražen, može poremetiti zdravlje žene, kvalitetu njezina života, normalan radni ritam i umanjiti radnu sposobnost što dovodi do problema na radnom mjestu i u obitelji. Društvena izolacija je problem koji treba rješiti stoga obratite se ginekologu koji će u suradnji s ostalim specijalistima iznaći najbolje mogućnosti liječenja. Tako ćete podići kvalitetu života.
In Portal
Objavljeno: 20.10.2015