Istraživanje: Aerobna tjelovježba značajno pomaže oboljelima od astme
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 235 milijuna ljudi diljem svijeta boluje od astme
Ako vas užasava pomisao na jutarnje trčanje, razveselit će vas informacija da znanstvenici rade na "tableti za tjelovježbu" koja će oponašati učinak tjelesne aktivnosti i na organizam će djelovati jednako.
Znanstvenici sa sveučilišta u Sydneyu kažu da su uspjeli napraviti "mapu" molekularnih promjena koje se zbivaju organizmu tijekom fizičke aktivnosti, što znači da bi pilulom za vježbanje mogli oponašati takve reakcije.
Dr. Ismail Laher sa sveučilišta British Columbia u Vancouveru kazao je da su istraživanja u ranoj fazi, no da je uvjeren kako je će se u dogledno vrijeme pilula za vježbanje naći na policama ljekarni iako u organizmu tijekom tjelovježbe nastaje čak tisuću molekularnih promjena.
Objasnio je da je fizička aktivnost ključna za smanjenje opasnosti od razvoja određenih bolesti i karcinoma, ali da je kod nekih osoba praktično izvođenje takve aktivnosti nemoguće. Riječ je o osobama s primjerice "ozljedom leđne moždine, koje zbog djelomične paralize ne mogu vježbati na klasičan način, a otprije je poznato da se velik broj štetnih promjena događa upravo na kardiovaskularnim i koštanim mišićima".
"Već neko vrijeme nam je jasno da je ovakva vrsta tablete potrebna i da je, s obzirom na dosadašnja saznanja, njezina proizvodnja pitanje vremena", rekao je dr. Laher.
Naglasio je, međutim, da to neće biti "čudesna pilula" i da neće moći nadomjestiti stvarnu tjelesnu aktivnost.
Hina
Objavljeno: 07.10.2015