Višnja Bunić: Nema većeg zadovoljstva od volontiranja za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji
Instruktorica plivanja i članica skupine 'Treneri velikog srca', koju je osnovala paraolimpijka Ana Sršen, u razgovoru za In Portal otkriva što je motivira na rad s mališanima s invaliditetom
Višnja Bunić, prof. kineziologije, Halliwick instruktorica živi u Varaždinu, radi kao trenerica plivanja, fitness trenerica, kineziterapeut i spasiteljica na Gradskim bazenima Varaždin. Višnja je od početka projekta "Treneri velikog srca" Hrvatskog plivačkog saveza osoba s invaliditetom uključena kao trenerica u školama plivanja za djecu sa teškoćama u razvoju u Varaždinu i Čakovcu. U slobodno vrijeme trenira trčanje na duge pruge u Atletskom klubu Sloboda Varaždin u kojem bi željela oformiti sekciju atletičara s invaliditetom.
U svijet osoba s invaliditetom Višnja je ušla na prvoj godini fakulteta kroz volonterski rad, pomažući osobama s tetraplegijom. Sljedeći altruizam u sebi s početkom provođenja pilot-projekta 'Osobni asistenti za osobe s najtežim stupnjem invaliditeta' ubrzo je krenula raditi kao osobna asistentica osobe s tetraplegijom, te ušla u sve sfere života OSI populacije.
"Najvažnije što sam naučila je gledati sve ljude ravnopravno, odnosno uvijek se staviti u položaj osobe kojoj treba pomoć i pružati je na način kako bi voljeli da se meni pomogne u datoj situaciji", kaže Višnja.
"U projekt Treneri velikog srca uključena sam od samog početka. Krenula sam kao volonterka u PK Natator iz Zagreba kod Ane Sršen, plivanje po Halliwick konceptu s djecom s teskoćama u razvoju. Kao nagrada za volontiranje, PK Natator mi je omogućio slušanje i polaganje Halliwick temeljnog i naprednog tečaja, čime sam prvo postala Halliwick asistentica, a kasnije i instruktorica. Povratkom u Varaždin uvidjela sam da ne postoje sportske aktivnosti za djecu s tekoćama u razvoju s kojima sam željela nastaviti raditi. S ciljem mijenjanja položaja osoba s invaliditetom u Gradu Varaždinu krenula sam volontirati u Društvu distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih invalida Grada Varaždina kao voditeljica sportskih aktivnosti. Prateći pozitivan primjer rada Ane Sršen plivanja po Halliwick konceptu s djecom s teškoćama u razvoju u Gradu Zagrebu, u suradnji sa Drustvom i PK Natator, tražila sam financijsku potporu Grada Varaždina. Projekt Treneri velikog srca, zahvaljujući Ani Sršen, Allianzu i Hrvatskom plivačkom savezu, ubrzao je proces realizacije plivanja djece na bazenu i olakšao poziv roditeljima i djeci da se priključe u 'vodenu priču' u Varaždinu i Čakovcu", govori Višnja.
U Halliwick konceptu plivači se podučavaju u omjeru jedan plivač naprama jedan pomagač, do vremena kada se postigne potpuna neovisnost plivača. Par plivač-pomagač postaju jedinica unutar grupnih aktivnosti, tako da plivač dobiva prednost socijalne interakcije sa svojim kolegama, dok u isto vrijeme uživa nenametljivu, ali stalnu pažnju individualnog pomagača uz vodstvo Halliwick instruktora.
Kroz igre prilagođene dobi i sposobnostima, grupe se upoznaju sa svojstvima i ponašanjem vode te kako kontrolirati vlastite probleme ravnoteže. U Halliwick konceptu izuzetno je bitno pravilno doziranje pomoći od strane pomagača plivaču, što plivaču omogućuje da doživi pokretljivost u vodi koju ne može osjetiti na kopnu. Nakon što se postigne početna mentalna prilagodba na vodu i nauče principi kontrole ravnoteže, plivači dosežu nivo gdje su se spremni odvojiti od kontakta s pomagačem i tada, možda prvi puta u životu, mogu osjetiti potpunu samostalnost u izvođenju pokreta. Plivači se podučavaju kako održati sigurnu poziciju disanja, kako ponovno steći tu poziciju iz svake druge pozicije tijela u vodi; te kako kontrolirati izdisanje kada je lice potopljeno pod vodom, upoznaju se sa svim dostižnim rotacijama tijela te se uče kako započeti, kontrolirati i zaustaviti te rotacije po volji.
Rezultat Halliwick koncepta je siguran plivač čija se samouvjerenost temelji na dobrom poznavanju vode i mogućnosti za kontrolu vlastitih pokreta u vodi.
"Slušajući sretnu djecu i zadovoljne roditelje u godinu dana druženja djeca su u programu najviše napredovala u mentalnoj prilagodbi, razvili su motoričke sposobnosti koje su potrebne u svakodnevnom životu te se razvila socijalizacija djece i roditelja", nastavlja Višnja.
"Gledajući uloženi trud i napredak svojih hrabrih delfina u Čakovcu i najboljih plivača u Varaždinu, kako se iskreno vesele cijeli tjedan druženju sa svojim vodenim prijateljima, kao nagradu i poticaj za daljnji veći napredak, dogovorena je aktivacija Plivačkog kluba Vidra u Varaždinu, koji je četiri godine bio u fazi mirovanja, a Martina Sebijan, predsjednica kluba, prepustila mi je vodstvo. Najveća nagrada mi je napredak djece i kada čujem od roditelja da djeca s nestrpljenjem čekaju trening. Osjećaj poslije treninga je neopisiv i potvrđuje kako smo na dobrom putu i kako se dobro s dobrim vraća, što mi je dovoljan poticaj da budem bolja trenerica.
Projektom Treneri velikog srca uspjeli smo doprijeti bar do jednog dijela populacije, ali ima još puno prostora i voljela bih da se još više djece uključi u program. Posebice u Puli, gdje je usprkos velikom broju djece s teškoćama kojima bi plivanje pomoglo odaziv nažalost slab", kaže na kraju našeg razgovora Višnja.
Piše: Božica Ravlić
Objavljeno: 23.01.2015