Utvrđivanje radne sposobnosti za osobu s invaliditetom nakon dugotrajnog bolovanja

PITANJE: Lj. S. (33) Poštovani, molim Vas za pojašnjenje jedne nepoznanice: ako se bolesnik, osoba s invaliditetom, nalazi na bolovanju duljem od godinu dana, kada ga liječnik ima pravo ponovno poslati na komisiju za utvrđivanje radne sposobnosti?


Navodno postoji pravilnik koji propisije da može i nakon jedne godine, a ne svakih šest mjeseci što je bio slučaj do sada.

ODGOVOR: Poštovani, prema čl. 48. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 80/13, 137/13, u daljnjem tekstu: ZOZO), osiguranik za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, u većini slučajeva, ima pravo na naknadu plaće na teret sredstava Zavoda, odnosno državnog proračuna, dok izabrani doktor ne utvrdi da je sposoban za rad ili dok nije nalazom i mišljenjem nadležnog tijela vještačenja mirovinskog osiguranja kod osiguranika utvrđena invalidnost zbog opće nesposobnosti za rad ili profesionalne nesposobnosti za rad.

Prema st.2 istog članka, izabrani doktor je obvezan obraditi osiguranika za upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti te ga sa svom propisanom dokumentacijom uputiti nadležnom tijelu vještačenja mirovinskog osiguranja kad je prema ocjeni izabranog doktora, a nakon provedenog liječenja i medicinske rehabilitacije zdravstveno stanje osiguranika takvo da se daljnjim liječenjem ne može poboljšati te je kod osiguranika nastupila trajna nesposobnost za rad na poslovima koje osiguranik obavlja i u slučaju kad privremena nesposobnost osiguranika traje neprekidno 12 mjeseci zbog iste dijagnoze bolesti.

Nadležno tijelo vještačenja obvezno je donijeti nalaz i mišljenje o radnoj sposobnosti i invalidnosti osiguranika najkasnije u roku od 60 dana od dana zaprimanja prijedloga izabranog doktora i o istome obavijestiti izabranog doktora, poslodavca osiguranika i Zavod za mirovinsko osiguranje u roku od osam dana od dana donošenja nalaza i mišljenja (čl. 48. st. 3. ZOZO).

Odgovara: Antonija Kanjer, Pravna klinika u Zagrebu

 

Povezane vijesti