Danas obilježavamo Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Govor osobe koja muca možemo olakšati  da ne izbjegavamo kontakt očima, smanjimo broj pitanja, pokažemo interes i omogućimo osobi dovoljno vremena za odgovor, ne prekidamo i ne požurujemo govor osobe koja muca

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day – ISAD) obilježava se 22. listopada s ciljem podizanja svjesnosti o izazovima s kojima se osobe koje mucaju suočavaju. Zajednički ga obilježavaju osobe koji mucaju i njihove obitelji te stručnjaci, logopedi i drugi – nastavnici, istraživači i kliničari, koji se bave mucanjem. Tako ISAD predstavlja okosnicu u građenju humanijeg, pravednijeg i suosjećajnijeg svijeta za milijune osoba koje mucaju. Hrvatska udruga za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" obilježava ISAD od 2000., a Hrvatski sabor je 20. ožujka 2009. godine usvojio prijedlog koji je inicirala Udruga "Hinko Freund" i proglasila 22. listopada "Danom svjesnosti o mucanju u Republici Hrvatskoj". Time je Hrvatska postala prva država u svijetu koja je na ovaj način i službeno otvorila vrata podizanju svjesnosti o mucanju, boljem razumijevanju i pomoći osobama koje mucaju u našoj zemlji.

Mucanje je poremećaj govora u kojem je normalan tok govora prekinut čestim ponavljanjem ili produljivanjem govornih zvukova, slogova ili riječi ili osoba ne može početi govoriti riječ. Prekidi u govoru mogu biti praćeni učestalim treptanjem očiju, drhtanjem usana i/ili čeljusti ili drugim neobičnim oblicima ponašanja koja osoba koja muca radi dok pokušava govoriti. Određene situacije, kao što su govor ispred više ljudi ili razgovaranje na telefon često pogoršavaju mucanje

Govor osobe koja muca možemo olakšati  da ne izbjegavamo kontakt očima, smanjimo broj pitanja, pokažemo interes i omogućimo osobi dovoljno vremena za odgovor, ne prekidamo i ne požurujemo govor osobe koja muca.

Hrvatska radiotelevizija i Hrvatska udruga za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" obilježio je Međunarodni dan svjesnosti o mucanju u Goethe institutu predstavivši film "Mikrofon je vaš" o mucanju i društvenoj percepciji osoba koje mucaju. To je prvi hrvatski dokumentarni film u kojem osobe koje mucaju otvoreno progovaraju o svojim iskustvima, traumama, problemima, terapijama i vlastitom suočavanju s mucanjem, društvenim ograničenjima i blokadama sustava, porukama i rješenjima. Film je nastao u produkciji Hrvatske televizije i autora Željka Rogošića, a svoja iskustva iznose bivši guverner Željko Rohatinski, nogometni trener Slaven Bilić, đakon i uskoro svećenik Marko Čubelić, glazbenik Zlatan Stipišić Giboni, student logopedije Ivan Đurđević, učenica Franka Kreutz i djeca koja svladavaju terapeutski program.

 

Tekst: Božica Ravlić